Savcının takdiri: Uğur Kurt'u vuran polis meşru müdafaadaydı!

Savcının takdiri: Uğur Kurt'u vuran polis meşru müdafaadaydı!
Savcının takdiri: Uğur Kurt'u vuran polis meşru müdafaadaydı!
Uğur Kurt cinayetinde savcı silahı ateşleyen polis hakkında müebbet hapsi gerektiren "kasten cinayet" suçundan değil "taksirle adam öldürme" suçundan soruşturmayı yürütüyor. Kurt ailesinin avukatı dilakçe verdi: Savcı soruşturmadan alınsın!
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Okmeydanı Cemevi’nde cenaze beklerken polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümünün üzerinden 40 gün geçtiği halde şüpheli polis memuru S.K.’nın ifadesi alınmadı. Polis S.K. hakkında soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliği’ne başvuran Savcı Hasan Yılmaz’ın, ilgili yazısında, “Şüpheli polisin molotof atılmasına karşılık meşru müdafaa kapsamında ve saldırıyla orantılı hareket ettiğini” savunduğu ortaya çıktı. Üstelik Savcı Yılmaz, şüpheli polis hakkında TCK’nın 81. maddesine göre müebbet hapsi gerektiren “kasten cinayet” suçundan değil TCK’nın 85. maddesindeki “taksirle adam öldürme” iddiası ve iki yıldan altı yıla kadar hapis istemiyle soruşturma yürüttü. Bunun üzerine Kurt Ailesi’nin avukatı Turgut Kazan, “Bu ifade, ‘Soruşturmaya izin vermeyin’ demektir” diyerek, savcının değiştirilmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe sundu.

Okmeydanı Cemevi’ne cenaze beklerken polisin açtığı ateş sonucu başından mermiyle vurulup hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümünün üzerinden kırk gün geçti. Radikal’in ulaştığı bilgilere göre, Kurt’un vurulmasından üç gün sonra, 25 Mayıs’ta Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’nden gönderilen rapor savcılığa ulaştı. Raporda, Kurt’un öldüren merminin, polise ait 9x19 milimetre çapındaki ‘S.’ marka silahtan çıktığı ifade edildi. Bu silahın da, TEM Şubesi’nde görevli S.K.’ye ait olduğu saptandı.

Savcı Hasan Yılmaz, 30 Mayıs’ta İçişleri Bakanlığı’na başvurarak S.K. hakkında soruşturma izni istedi. Savcı Yılmaz, izin başvurusunda, “Polis S.K.’nin meşru müdafaa kapsamında ve saldırıyla orantılı şekilde ateş ettiği” yönünde ifade kullandı. Bunun üzerine Avukat Kazan, Savcı Yılmaz’ın dosyadan el çektirilip başka bir savcının atanması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi.

Görevine devam eden Savcı Yılmaz, 11’i polis olmak üzere, tanıkların ifadelerini aldı. İfadesi alınan kimi polisler silah kullanmadıklarını belirtirken, kullananlar ise “havaya ateş ettiklerini” söyledi. Bu arada, İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen müfettişlerin de halen şüpheli S.K.’nın ifadesini almadığı anlaşıldı. Avukat Turgut Kazan, savcının soruşturma izni için kullandığı ifadelerin kabul edilemeyeceğini, adeta “İzin verme” denildiğini ve dolayısıyla görevinden alınması gerektiğini kaydediyor.


  http://www.radikal.com.tr/1199141119914111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sıktınız ama! - asu555@kahkaha.com

  bu arkadaşlar silahla atış eğitimi yapmamış mı? meşru müdafaa ise kendisine müdahale edene (direkt ateş yasak olsa bile)ateş etsin olayla hiç ilgisi olmayan birisini vuruyorsa ya eğitimsiz yada gelişi güzel sıkmış olmaz mı?

  savcı açıklasın - karacadaglı

  Olay sırasında uğurun kullandığı silah neydi? Kaç el ateş etti ve meşru müdafaa nasıl oluştu?

  eylemcilerin kaşıntısı zaten hep - ahmet tayyip sezer

  bugünün muktedirleri kendi kafasından olduğu için polisi haklı görenler, üniversite kapılarında kadın polislerce türbanlarından (saçlarından) yakalanıp göz altına alınan kızları gözlerinin önüne getirsin. polis o zaman da aynı laflarla savunuluyordu.

  Adalet bir kadın adı - user402395

  olayın oluşunu gösteren videoyu içimiz acıyarak izledim. bu vatandaşımızın hiç bir suçu yok. polis cinayetten yargılanmalı.

  - user393628

  Hukuk vicdanı olmayanların elinde gerçek bir silahtan daha tehlikelidir.

  Fasizm nedir? - sonbarikat

  Kirk saat entel takilip, kirk dereden su getirerek, halkin hicbisey anlamadigi terimlerle aciklamaya kalkmayacagim... Fasizm iste budur. Gezi'dir, roboski'dir, okmeydani'dir, lice'dir... Cem evi'nin bahcesinde, alevi oldugu icin katledilmenin, katleden icin "hafifletici" bazen hic olmayan nedenidir... Soma'da katledilenlerin yakinlarini tokatlayan basbakan, tekmeleyen basdanismandir... "Zor zaptedilen" yüzde bilmemkac ile, "öteki" yüzdebilmemkac'i baskilamak, sindirmektir... Heralde anlamissinizdir... Yok, size demiyorum, "zor zaptedilen"lere diyorum....Bigün sizi ya da bir yakininizi isirdigi zaman, yilana "bin yasa uzun yilan" demenin ise yaramayacagini anlayasiniz diye söylüyorum...

  takdir-i savcı - user394334

  savcılarının polis tarafından yönlendirildiği bir ülkeden ancak bu beklenir..