Savcıya bak savcıya!

İlke imza attı
Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, gizli hazırlık soruşturmasını basın açıklamasıyla duyurarak bir ilke imza attı. Savcı Kaçan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'la ilgili başlatılan 'Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturma' soruşturmasının 5 Nisan'dan beri sürdüğünü söyledi.
'Aradığımızı bulduk'
Aramada istenen belgenin bulunduğunu anlatan Kaçan, evde rektör Aşkın'ın yasadışı olarak topladığı bilgi-belgelerle bazı kişileri fişlediğinin anlaşıldığını ileri sürdü. Kemal Kaçan, ihale soruşturmasıyla ilgili bazı belgelerin tahrif edildiğini de iddia etti.
Haber: FEYAT ERDEMİR / Arşivi
FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında yürüttüğü 'gizli soruşturma'nın ayrıntılarını basın açıklamasıyla anlatarak bir ilke imza attı. Savcı Kaçan, rektör Aşkın hakkında 'Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturma' soruşturmasının 5 Nisan'dan beri sürdürüldüğünü açıkladı. Savcının Aşkın'a yönelttiği suçlamalar arasında, ihaleye fesat karıştırmanın dışında, 'yasadışı olarak topladığı bilgi ve belgelerle insanları fişlemek' de var.
'Rektörlük belge sakladı'
Başsavcı Kaçan dün yaptığı yazılı açıklamada 'haksız suçlama' iddialarını yanıtladı. Kaçan açıklamasında, Tıp Fakültesi'deki 25 milyon dolarlık ihaleyle ilgili soruşturmada Aşkın ile bazı görevlilerin istenilen evrakı kendilerine vermediğini ileri sürerek, "Müdahale etmek zorunda kaldık. Yapılan aramada aradığımız evrak bulundu" dedi.
Kaçan, soruşturma kapsamında rektörlükten İspanyol Expansion firmasına ihale edilen 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı, nükleer tıp binasınının inşaatına ilişkin tüm sözleşme ve belgelerin istendiğini, ancak ilgililerin bu belgelerin bir kısmının tahrip ettikleri, defterleri ve resmi kayıtları değiştirdikleri yolunda başsavcılığa ihbar geldiğini belirterek şöyle devam etti:
"Olayla ilgili belgeler incelenirken suça konu alım-satım ile ilgili bir kısım belgelerin olmadığınının görülmesi üzerine tekrar ilgili rektörlükten belgeler istenilmiş, ancak ısrarla olmadığının söylenmesi üzerine şüpheliler ve ilgili evrak ve belgelerin saklandığı söylenen yerlerlerde mahkeme kararıyla arama ve el koyma işlemi yapılmıştır.'
"Aramalarda suça konu dışalımsatım ile ilgili gizlenen bir kısım belgeye ulaşıldı. Arama sırasında dışalım ile ilgili ihaleye çıkarken hazırlanan şartnameyi ve ihale sonunda imzalanarak Maliye Bakanlığı'nın vizesinden geçerek Sayıştay Başkanlığı'nca tescil edilen sözleşmeyi değiştiren rektör Yücel Aşkın tarafından imzalanan ancak herhangi bir resmi kayda tabi tutulmayan gayriresmi nitelikte dört adet değişik tarihli sözleşmeler ele geçirilmiştir. Rektörlük tarafından dış-alım-satım işlemlerinin bu gayriresmi dört anlaşmaya göre yürütülmeye çalışıldığı görülmüştür."
Kaçan, Aşkın'ın evinde yeni bir suç unsuru ortaya çıktığını da belirterek, "Arama sırasında hukuka aykırı olarak toplanmış ve kaydedilmiş, kişisel verileri içeren belgeler ele geçirilmiş, bu suçtan da TCK'nın 135, 136 ve 137. maddeleri gereğinde soruşturma başlatılmıştır. İşlemler mahkeme kararına dayanmakta olup şüphelilerin sıfatlarının suçtan bağışıklık gerektirmeyeceği, evrensel hukukun temel ilkelerindendir" dedi. (Madde 135: Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir. 136: Kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi bir yıldan dört yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. 137: Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların kamu görevlisince ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle, belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.)
Rektör de şikâyetçi
Aşkın, yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, rektörlük genel sekreteri Prof. Dr. Işık Tepe ve genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı hakkında başlatılan soruşturmada Arpalı tutuklanmıştı. Aşkın'ın 25 yıla kadar yargılanabileceği ifade edildi.
Bu arada, Aşkın evindeki aramada el konulan eserlerin zarar gördüğünü ileri sürerek, "3 bin yıllık cam kolye parçalanmış. Başka zarar gören eserler de olabilir. Ev mühürlenip öyle aranmalıydı" dedi.
Öte yandan, soruşturmada 'kilit isim' olarak adı geçen Expansion firmasının Türkiye temsilcisi Mehmet Ayran, Ankara'da yakalandı.
YÖK hakkında inceleme
Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, soruşturma kapsamında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın evinde yapılan aramadan sonra gösterilen tepkileri, 'yargıya müdahale' olarak nitelendirdi. YÖK'ün önceki gün yaptığı, 'Rektöre yapılan dehşet verici' açıklaması üzerine ve üniversitelernden gelen tepkiler üzerine Kaçan dünkü yazılı açıklamasında şöyle dedi: "Açıklamaların Türk Ceza Kanunu'nun 288. maddesinde düzenlenen, 'adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçunu oluşturabileceği, bu nedenle ilgililerin açıklamaları hakkında inceleme başlatılacağı, bağımsız ve tarafsız yargıya intikal etmiş olup soruşturma kapsamındaki olaylar hakkında açıklama ve yorum yapılırken daha hassas davranılması ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi gerekir." Kaçan açıklamasında, yürütülen soruşturmayla ilgili basında çıkan haberleri ve aramayı yapan güvenlik güçlerinin zan altında bırakılmak istenmesini de eleştirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7524727524720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.