@idrisemen

Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi

Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi
Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi
İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine operasyonunda hayatını kaybeden DHKP-C üyelerinin kimlikleri belirlendi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Çağlayan Adliyesi’nde Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alan ve polis operasyonu sonucu hayatını kaybeden DHKP-C'li örgüt üyelerinin kimlikleri belirlendi. Operasyonda hayatını kaybeden örgüt üyerinin isimlerinin 1991 Zonguldak doğumlu Şafak Yayla ve 1987 Ardahan doğumlu Bahtiyar Doğruyol olduğu açıklandı.
Şafak Yayla (solda) ve Bahtiyar Doğruyol


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim alan Şafak Yayla, 2011 akademik yılı açılışı sırasında İstanbul Üniversitesi’nde törene katılan dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ı protesto ettiği için gözaltına alınmıştı.

11 Ekim 2011 tarihinde gözaltına alındıktan sonra 14 Ekim 2014 tarihinde serbest bırakılan Yayla serbest bırakıldıktan sonra Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) röportaj vermişti. Yayla, gözaltında polis şiddetiyle karşılaştıklarını, işkenceye maruz kaldıklarını ve 15 kişilik bir polis grubu tarafından darp edildiklerini söylemişti.

 

YOLLARI CEZAEVİNDE KESİŞMİŞ 


Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan Şafak Yayla ile Bahtiyar DoğruyolTekirdağ F. Tipi Cezaevi’nden  arkadaş çıktı. Yayla iki yıl önce canlı bomba olduğu iddiasıyla tutuklandı, 3 ay önce çıktı. Bahtiyar Doğruyol ise bir yıl önce cezaevinden tahliye olmuş. Bahtiyar Doğruyol 1987 doğumlu. 2012 yılında illegal yollardan yurtdışına çıkmaya çalışırken Edirne’de yakalandı. Yunanistan’daki Lavrion Kampı’na gitmeye çalışan Doğruyol tutuklanarak cezaevine konuldu, bir yıl önce cezaevinden tahliye edildi.

 


  http://www.radikal.com.tr/132567813256782

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Birilerinin seçim kaygısı! - Training Specialist

  Burjuvazinin ve emperyalizmin projesi siyasi partiler ve kuyrukçuları her zaman olduğu gibi yine seçim/oy kaygısına düşmüşler vah vah! Yine düzenin ağzıyla konuşmaya başlamışlar! Utanmaz sıkılmazlar!

  Provakasyon İhtimali!!! - M.Narin

  Açıklamalarında ne kadar savcıyı öldürmek istemiyoruz deseler de eylemi planlayanlar sonunda öldüreceklerini ve öldürüleceklerini biliyorlardı. Çünkü devlet kalkıp al bu polisler Berkin'i vurdu deyip taleplerini yerine getirecek bir gerçekliği yoktu, bunun yanında devletin kendi ayağına sıkıp, sakladığı katilleri açıkça ortaya çıkarma gerçekliği de yoktu...Bu yüzden eylemi planlayanların düşündükleri şeyin altında yatan oyunun, insanın aklına ilk gelen gündemde dolaşan HDP ye yönelik seçimlerden ötürü bir provakasyon olma ihtimali çok yüksek...bunun yanında gündemden düşmeyen bir iç güvenlik paketi, yolsuzluklar vs burada sayarak bitiremeyeceğimiz gündemdeki olaylar kafalarda soru işareti bırakmaktadır....umarım bu oyunlar için bu devrimci gençler kullanılmamıştır.!!!