@idrisemen

Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi

Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi
Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi
İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine operasyonunda hayatını kaybeden DHKP-C üyelerinin kimlikleri belirlendi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Çağlayan Adliyesi’nde Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alan ve polis operasyonu sonucu hayatını kaybeden DHKP-C'li örgüt üyelerinin kimlikleri belirlendi. Operasyonda hayatını kaybeden örgüt üyerinin isimlerinin 1991 Zonguldak doğumlu Şafak Yayla ve 1987 Ardahan doğumlu Bahtiyar Doğruyol olduğu açıklandı.
Şafak Yayla (solda) ve Bahtiyar Doğruyol


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim alan Şafak Yayla, 2011 akademik yılı açılışı sırasında İstanbul Üniversitesi’nde törene katılan dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ı protesto ettiği için gözaltına alınmıştı.

11 Ekim 2011 tarihinde gözaltına alındıktan sonra 14 Ekim 2014 tarihinde serbest bırakılan Yayla serbest bırakıldıktan sonra Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) röportaj vermişti. Yayla, gözaltında polis şiddetiyle karşılaştıklarını, işkenceye maruz kaldıklarını ve 15 kişilik bir polis grubu tarafından darp edildiklerini söylemişti.

 

YOLLARI CEZAEVİNDE KESİŞMİŞ 


Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan Şafak Yayla ile Bahtiyar DoğruyolTekirdağ F. Tipi Cezaevi’nden  arkadaş çıktı. Yayla iki yıl önce canlı bomba olduğu iddiasıyla tutuklandı, 3 ay önce çıktı. Bahtiyar Doğruyol ise bir yıl önce cezaevinden tahliye olmuş. Bahtiyar Doğruyol 1987 doğumlu. 2012 yılında illegal yollardan yurtdışına çıkmaya çalışırken Edirne’de yakalandı. Yunanistan’daki Lavrion Kampı’na gitmeye çalışan Doğruyol tutuklanarak cezaevine konuldu, bir yıl önce cezaevinden tahliye edildi.