Savunmaya bak!

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülmesi dahil 22 silahlı, bombalı eylemle suçlanan sanıkların avukatı, işi 'Ölenler suçludur' noktasına taşıdı.

ANKARA - Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülmesi dahil 22 silahlı, bombalı eylemle suçlanan sanıkların avukatı,
işi 'Ölenler suçludur' noktasına taşıdı.
Umut Operasyonu kapsamında haklarında Ankara 2 No'lu DGM'de dava açılan 14 sanığın yargılanmasına dün devam edildi. Çok sayıda müdahil avukatın da hazır bulunduğu duruşmaya yedi gün 'istirahatli' olan tutuklu sanık Muzaffer Dağdeviren ile beş gün 'istirahatli' olan sanık Ferhan Özmen katılmadı. Mahkeme, ilk iş olarak Tevhid ve Selam örgütleri üyesi olmak suçundan iki yeni sanık hakkında açılan davayı görülen davayla birleştirdi, ardından bazı belgeler okundu.
Tantan'ın İran dosyası
Kışlalı'nın kızı Dolunay Uluç'un avukatı Erdem Akyüz, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın, geçen ay İran'a yaptığı resmi ziyarette, 'Türkiye'de şeriat devleti kurmak için köktendinci terör örgütleriyle PKK'nın İran'dan kaynaklandığı' şeklindeki açıklamaları olduğunu anımsattı. Akyüz, cinayetlerde İran bağlantısı olup olmadığının
bu yüzden İçişleri Bakanlığı'ndan sorulmasını
talep etti.
Sanık avukatı İbrahim Ceylan ise müdahil avukatlarının tepkisine yol açan ve
1 saat 20 dakikalık şu savunmayı yaptı:

  • Uğur Mumcu, araç içerisine değil, yakınına konan bombanın patlatılması sonucu öldürülmüştür.
  • Bombalı saldırıda ölen Uğur Mumcu'nun bomba konulup konulmadığını öğrenmek için arabasının altına bakması, Kışlalı'nın da arabasının ön camının silecekleri arasına konulan paketi görür görmez polise haber vermesi gerekirdi.
  • MİT tarafından bombalı paketler konusunda eğitilen Bahriye Üçok da kendisine bombalı paket geldiğinde kızını olay yerinden uzaklaştırmış ve paketi açmıştır. Üçok, paketi açmadan polisi aramalıydı.
    Müdahil avukatlardan Halil Sevinç ise patlama anında Mumcu'nun araç içinde mi, yoksa dışında mı olduğunun belirlenmesini istedi. Sanık Özmen'in Uğur Mumcu'yu takip ettiğine, 1992'de bir panelde de izlediğine işaret eden müdahil avukatı Ceyhan Mumcu da Mumcu'nun, 1992-1993'te katıldığı konferansların Ankara polisinden sorulmasını istedi. Duruşma ertelendi.