Savunmaya göre bu ilk değil...

Tüm Türkiye için aldırdığı haberleşmeyi izleme kararıyla Türkiye'nin gündemini sarsan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), tüm faaliyetlerini yasal zeminde yürüttüklerini savundu.

ANKARA - Tüm Türkiye için aldırdığı haberleşmeyi izleme kararıyla Türkiye'nin gündemini sarsan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), tüm faaliyetlerini yasal zeminde yürüttüklerini savundu. MİT dün yaptığı açıklamada, yargı kararına dayalı işlemlerinde kamu yararını gözettiklerini ve sadece görev kapsamında kaldıklarını belirtti. Teşkilat açıklamasında, tartışılan telefon izleme kararının da ilk olmadığını hissettirdi.
MİT, tüm telefonların izlenmesine olanak sağlayacak yönde mahkeme kararı aldırmasıyla ilgili başlayan tartışmalara dün yazılı açıklamayla yanıt verdi. Açıklamada, MİT'in kuruluş ve görev yasasına bağlı olarak tüm faaliyetlerini yasal zemin üzerinde yerine getirmeye özen gösterdiği ifade edilerek, şöyle denildi:
"Yazılı-görsel basında 1-2 Haziran 2005 tarihleri itibarıyla Milli İstihbarat Teşkilatı'nı konu alan haberlerde, 'tüm kişi ve kuruluşlara ait iletişim araçlarının yasadışı dinlendiği' izlenimini yaratacak tarzda yayınlara yer verildiği görülmektedir. MİT, kuruluş ve görev yasasına bağlı olarak tüm faaliyetlerini yasal zemin üzerinde yerine getirmeye özen göstermektedir.
'Benzerleri gibi'
Basında işaret edilen ve teşkilatımızca talep edilen takip ve tespit çalışması da benzerlerinde olduğu gibi, yargı kararı çerçevesinde milli güvenlik istihbaratının oluşturulması görevinin yerine getirilmesi doğrultusunda kamu yararı gözetilerek ve sadece görevin kapsamı bağlamında gerçekleştirilmiştir."


    http://www.radikal.com.tr/7480557480550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.