Savur'da toplu mezar bulundu

Kulp ilçesinde, geçen yıl 11 köylüye ait olduğu ileri sürülen kemiklerin bulunmasından sonra bu kez, Mardin'in Savur ilçesinde bir toplu mezar bulundu.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Kulp ilçesinde, geçen yıl 11 köylüye ait olduğu ileri sürülen kemiklerin bulunmasından sonra bu kez, Mardin'in Savur ilçesinde bir toplu mezar bulundu.
Dün, Savur'a bağlı Dereiçi Köyü yakınlarında toprağın üzerine çıkan kemik parçalarını gören köylüler, Diyarbakır Barosu Faili Meçhul Olayları Araştırma Komisyonu'na haber verdi. Savur Savcılığı'na başvuran avukatlar, olay yerinde keşif ve inceleme yaptı. Arazide yağmur ve heyelan nedeniyle açığa çıkmış iki kafatası, iki kaval kemiği, üç kalça kemiği, üç yelek, iki şalvar, iki poşu ve benzeri giyim eşyaları bulundu. Savcılık, kemikleri adli emanete aldı.
Savcılık ayrıca salı günü iş makinesiyle olay yerinde kazı yapılmasını ve diğer kemiklerin çıkarılmasını kararlaştırdı. Jandarma kayıtlarını inceleyen savcılık, toplu mezarın bulunduğu Dereiçi Köyü'nde 1995'te güvenlik kuvvetleriyle PKK'lı teröristler arasında silahlı çatışma yaşandığını ve çatışmada ikisi kadın dokuz teröristin öldüğünü belirledi.
Mezardaki kemiklerin dokuz teröriste ait olabileceği ihtimali üzerinde duran savcılık, kemiklerin tamamını olay yerinden topladıktan sonra numaralandırıp ilçe mezarlığına gömecek. Açılacak olan toplu mezarla ilgili çocuklarından haber alamayan ailelerin başvuru yapması halinde kemiklerin DNA testiyle sahiplerine verileceği öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7644697644690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.