Say'a 10 ay hapis

Say'a 10 ay hapis
Say'a 10 ay hapis
Piyanist Fazıl Say Twitter'da paylaştığı bir yazı nedeniyle 'dini değerleri alenen aşağıladığı' gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

RADİKAL - Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı yazılar nedeniyle ‘halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladığı gerekçesiyle’ 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Fazıl Say, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı. Say 5 yıl içinde başka bir suç işlemezse hakkındaki dava ortadan kalkacak. Kararla ilgili konuşan Fazıl Say,”Yurdum adına üzgünüm”dedi. Karara hukukçular tepki gösterirken, dış basın da geniş yer verdi AB’den tepki geldi.
Dava, geçen yıl Say’ın Twitter’da paylaştığı mesajları nedeniyle Ali Emre Bukağlı ve Orkun Şimşek isimili iki kişinin şikâyetçi olması üzerine açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan tarafından hazırlanan iddianamede, Say’ın davaya konu tweetleri, ifade özgürlüğü çerçevesinde bir eleştiriden ziyade insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve üç büyük dinin mensuplarının ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere inciterek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazdığı kanaatine varıldığı belirtildi. İddianamenin kabul edilmesi üzerine Ünlü piyanist Fazıl Say, İstanbul 19. Sulah Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. 

Üç celsede bitti 

Mahkeme üç celsede kararını verdi. Fazıl Say’ın katılmadığı dükü duruşmada Say’ı avukatı Meltem Akyol temsil etti. Hâkim Hulisi Pur, Say’ın avukatı Meltem Akyol’dan son sözlerini sordu. Akyol, “Dava konusu teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Sanığın söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı yoktur. Sanığın müsnet suçtan beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Önce ceza sonra erteleme 

Duruşmaya bir süre ara veren Hâkim Hulusi Pur kararında “Sanığın eylemi sabit olup suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki nazara alınarak ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi” dedi. Hâkim, sanığın eylemi yayın yoluyla işlemiş olduğunu dikkate alarak, cezayı yarı oranında arttırıp 12 aya çıkardı. Hâkim, Say’ın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezayı 1/6 oranında indirirek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme Say’ın sabıkasız oluşu nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasınave 5 yıl denetim süresi belirlenmesine karar verdi.

Bakan Çelik: Yargı kararı 

Kararla ilgil konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Ben kuşkusuz hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla muhatap olmasını, yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır” dedi.
AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic ise “ Eski AB Kültür Elçisi Say’a verilen cezayı endişeyle öğrendik. AB Komisyonu, Türkiye ’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda ifade özgürlüğüne tam saygı göstermesinin öneminin altını çiziyor” diye konuştu.

Yurdum adına üzgünüm

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Say, karar ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye’deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir.” 

Dış basından tepkiler

Mahkemenin Fazıl Say’a verdiği ceza dış basında da yankı buldu. İşte tepkiler:
İtalyan haber ajansı ANSA: “Türkiye dünyaca ünlü piyanistini cezalandırdı. Say, 15 ay hapis riskiyle karşı karşıyaydı.
Libero Qutidiano: Dünya çapındaki ünü ve şöhreti bile Fazıl Say’ın cezalandırılmasını engelleyemedi.
La Repubblica: Türkiye: ‘kafir’, müzisyen Say 10 ay hapisle cezalandırdı.