Say'a verilen ceza siyasette polemik konusu oldu

Say'a verilen ceza siyasette polemik konusu oldu
Say'a verilen ceza siyasette polemik konusu oldu

Piyanist Fazıl Say’ın Twitter’da paylaştığı sözler nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılması siyasette polemik konusu oldu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin Meclis grup toplantısının ardından gazetecilerin Fazıl Say’ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla iligili “Onlarla bizi meşgul etmeyin” yanıtını verdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da mahkemenin Say kararı ile ilgili olarak kimsenin düşüncelerini açıkladığı için cezalandırılmasını arzu etmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Fazıl Say piyano çaldığı için, sanatını icra ettiği için cezaya çarptırılmış değil, söylediği sözlerin toplumun önemli bir kesiminin kabul ettiği değerlere hakaret ve aşağılama olduğu için yapılan cezalandırmadır. Hiç kimsenin insanların inançlarına hakaret etme, küfür etme, onları aşağılama hakkı ve böyle bir özgürlüğü de yoktur. Düşünceyi ifade etmek ayrı bir şey, başkalarının inancına hakaret etmek küfür etmek ayrı bir şey, bunları birbirinden ayırmak lazım. ”

Ülkeye rezil edersiniz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Say’a verilen ceza ile ilgili “Sanatçıları yargılayanlar aslında kendilerini tarihin önünde yargılıyor. Nâzım Hikmet’i hapse atanlar, Aziz Nesin’den tutun Yaşar Kemal’e kadar pek çok sanatçıyı mağdur edenler, hapishanelere atanlar, o sanatçıların isimleri tarihin şeref defterinde vardır, ama onları hapse atan yargıçların hiçbirinin adını hiçbir toplum hatırlamaz. Eğer sanatçınızı mahkûm ederseniz ülkenizi de dünyada rezil edersiniz” diye konuştu. Say’a verilen ceza Fransız basınında da geniş yer buldu.