Say'a verilen ceza siyasette polemik konusu oldu

Say'a verilen ceza siyasette polemik konusu oldu
Say'a verilen ceza siyasette polemik konusu oldu

Piyanist Fazıl Say’ın Twitter’da paylaştığı sözler nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılması siyasette polemik konusu oldu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin Meclis grup toplantısının ardından gazetecilerin Fazıl Say’ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla iligili “Onlarla bizi meşgul etmeyin” yanıtını verdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da mahkemenin Say kararı ile ilgili olarak kimsenin düşüncelerini açıkladığı için cezalandırılmasını arzu etmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Fazıl Say piyano çaldığı için, sanatını icra ettiği için cezaya çarptırılmış değil, söylediği sözlerin toplumun önemli bir kesiminin kabul ettiği değerlere hakaret ve aşağılama olduğu için yapılan cezalandırmadır. Hiç kimsenin insanların inançlarına hakaret etme, küfür etme, onları aşağılama hakkı ve böyle bir özgürlüğü de yoktur. Düşünceyi ifade etmek ayrı bir şey, başkalarının inancına hakaret etmek küfür etmek ayrı bir şey, bunları birbirinden ayırmak lazım. ”

Ülkeye rezil edersiniz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Say’a verilen ceza ile ilgili “Sanatçıları yargılayanlar aslında kendilerini tarihin önünde yargılıyor. Nâzım Hikmet’i hapse atanlar, Aziz Nesin’den tutun Yaşar Kemal’e kadar pek çok sanatçıyı mağdur edenler, hapishanelere atanlar, o sanatçıların isimleri tarihin şeref defterinde vardır, ama onları hapse atan yargıçların hiçbirinin adını hiçbir toplum hatırlamaz. Eğer sanatçınızı mahkûm ederseniz ülkenizi de dünyada rezil edersiniz” diye konuştu. Say’a verilen ceza Fransız basınında da geniş yer buldu.


  http://www.radikal.com.tr/112987411298743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BANA SENI GEREK SENI - Kara Ismail

  Bekir Bozdag;?Fazıl Say piyano çaldığı için, sanatını icra ettiği için cezaya çarptırılmış değil, söylediği sözlerin toplumun önemli bir kesiminin kabul ettiği değerlere hakaret ve aşağılama olduğu için yapılan cezalandırmadır" diyor. Kuran- i Kerim Muhammed Suresinin 15. ayeti Cennet'i soyle anlatir:Allah?a karşi gelmekten sakinanlara söz verilen cennetin durumu şöyledir: orada bozulmayan su irmaklari, tadi değişmeyen süt irmaklari, içenlere zevk veren şarap irmaklari ve süzme bal irmaklari vardir. orada onlar için meyvelerin her çeşidi vardir. rablerinden de bağişlama vardir. bu cennetliklerin durumu, ateşte temelli kalacak olan ve bağirsaklarini parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu? Kuranin bu tarifinden dolayi da Omer Hayyam bundan 900 yil soyle der:irmaklarindan şaraplar akacak diyorsun, cennet-i alâ meyhâne midir? her mümin'e iki huri diyorsun, cennet-i alâ kerhâne midir? Sonra Yunus Emre,BANA SENI GEREK SENI siirinde soyle der: "Cennet Cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri/İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni. Bunlar hakaret olmuyor da F. Say'in yazdigi mi asagilama oluyor? Sonra "fikir ozgurlugu" denilen sey nedir Allah askina? Birilerinin hosuna gitmeyen fikirler, bir digeri icin; ya hassasiyet, yada asagilama olarak goruluyor... Bu bir K. Maras'ta, bir Sivas'ta, bir F. Say'in soyleminde.. Kuran'da "içenlere zevk veren şarap irmaklari" vaadedilirken; dunyamizda bu yasaklaniyor! Bunu soylemek suc oluyor... Bu mu kimi insanlarin 'degerlerini asagilamak? Ben sahsen F. Say'in kimi soylemlerini dogru bulmuyorum.. ama onun fikirlerini aciklama ozgurlugunu sonuna kadar savunuyorum..

  .. - xyuıop

  isteyen istediği yorumu yapar ki burada dünya çapında bir müzisyenin en çok konuşma hakkı olduğu gibi.siz zenginlik içinde yaşayın afrikada açlıktan ölsünler. hayvanların kürklerini giyin. ciplere binin. sonra da bizim dinimiz bizim dinimiz. yok böyle iki yüzlülük.

  ... - xyuıop

  isteyen istediği yorumu yapar. zenginliği kabul etmesiyle bile tartışılacak bir din olduğu ortada. hiçbir şeyi sorgulamadan kabul edenden korkun.