Saygun için Erdoğan ve Özel'den telefon

Saygun için Erdoğan ve Özel'den telefon
Saygun için Erdoğan ve Özel'den telefon
Kalp ameliyatı olurken tahliye edilen Ergin Saygun için Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel aileye telefon etti

İSTANBUL - Balyoz Davası'nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve dün Halkalı'daki Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde açık kalp ameliyatı olduktan sonra tahliye edilen emekli Orgeneral Ergin Saygun'un ailesi babasının son sağlık durumu hakkında bilgi verdi.
Babası Ergin Saygun'un sağlık durumuna ilişkin soru üzerine Tolga Saygun, "Halen şuanda yoğun bakımda. Hayati tehlikesi devam ediyor. Tabi her geçen saat olumsuz bir haber gelmeden her geçen saat riskleri yavaş yavaş azaltıyor. İnşaallah olumsuz haberler gelmeden bir süreçleri atlatacaktır kendisi. Sabah hafif bir uyutma ilaçlarını azaltaraktan bir kontol etmişler ayıla biliyor mu diye . İnşallah uyanmasında bir sakınca bir mani olmayacak gibi gözüküyor. Şu andaki sağlık durumu bu. İşte tutukluluğunun kalkması üzerine biz de kaldığımız mahkum koğuşundan normal bir odaya geçtik. Sağolsun hastane yönetimi sayesinde. Durumumuz bu şu anda. " dedi.

BAŞBAKAN 'GEÇMİŞ OLSUN' DEDİ

"Kimler aradı sizleri" sorusu üzerine Tolga Saygun ,"Sayın Başbakan aradı. Geçmiş olsun dileklerini iletmek için. Ameliyattan sonra aradı. Geçmiş olsun' dedi. Sağolsun dedik. Çok uzun bir konuşma değildi zaten. 'Geçmiş olsun, nasıl durumu?" dedi. Daha yeni çıktı dedik ameliyattan. Benle konuşmadı kızkardeşimle konuşmuş" diye cevap verdi.


"GENELKURMAY BAŞKANI DA ARADILAR"


"Başka arayanlar var mı?" sorusu üzerine Tolga Saygun, "Komutanlarımızdan var, çalıştığı insanlardan var. Genelkurmay Başkanı da sağolsunlar aradılar. Arıyorlar yani çok insan arıyor tabi ki" ifadelerini kullandı. 

 

SON DURUMU


Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un kızı Ece Saygun babasının son sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Yoğun bakımda bulunan babası Ergin Saygun'un yanına giden Ece Saygun daha sonra hastanenin hemen karşısında bulunan kafeteryada bulunan annesi Nermin Saygun'un yanına gelerek, "Tespihini verdim eline. 'Baba tahliye oldun, beni duyuyorsan kırp gözlerini' dedim. Kırptı. 'Sakın vazgeçme dayan' dedim. 'Biliyorum direneceksin' dedim. 5-6 dakika kaldım yanında. Gayet iyi. Babama ilk onu söyledim 'Tahliye oldun özgürsün' dedim. Gözlerini açtı. Şu anda nefes almak için hortuma bağlı. Elimi tuttu. 'Beni duyuyorsan elimi sık' dedim elimi sıktı. Uyutmaya devam edecekler. Birazcık bakacaklar. Oradaki bütün hastaların içinde en iyi babam duruyordu. Bir tek ağzında hortumu var o kadar başka hiçbir şeyi yok. Söylediğim her şeye gözünü açtı, kırptı, elimi sıktı. Alnından öptüm. 'Buradayız dayan babacım, evimize gideceğiz ' dedim " dedi.
Ece Saygun'un bu sözleri üzerine Ece Saygun'un annesi Nermin saygun'un gözyaşlarını tutamadı.'TAHLİYE OLDUN BABA ARTIK ÖZGÜRSÜN' DEDİM


Gazetecilerin "Nasıl babanız, gördünüz?" sorusu üzerine Ece Saygun, "Evet gördüm. Uyanmadı hala tam arada bir evrede şu anda . Tam o arada girdim ben. Girer girmez de "Tahliye oldun baba artık özgürsün' dedim. İlk orada açtı gözlerini. 'Sakın vazgeçme direnmeye devam et. Evimize gideceğiz buradan' dedim. Orada gözlerini kırptı. 'Sakın vazgeçme' dedim. Kafasını salladı. Tespihini verdim eline. Çıkınca dedim geri alıcam bunu şimdi sana veriyorum. Bir beş dakika alnından öptüm. 'Gurur duyuyoruz seninle' dedim. Yani duyuyor, hissediyor, elini tutuğumda elimi sıktı. Yoğun bakımda bir doktor yoktu ben çok tibbi bir açıklama yapamam size" diye konuştu. (dha)