Saygun tahliye mi edilecek?

Saygun tahliye mi edilecek?
Saygun tahliye mi edilecek?
Balyoz davasında 18 yıl hapisle cezalandırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun bugün açık kalp ameliyatı oldu. Saygun'un tahliye edilmesi için daha önce iki kez 'Cezaevinde kalabilir' diyen Adli Tıp Kurumu raporunu değiştirdi.

Radikal.com.tr -  Balyoz davası kapsamında tutuklu yargılanan ve geçen temmuz ayından bu yana halkalı Mehmet Akif Ersoy hastanesinin mahkum koğuşunda tutulan emekli orgeneral Ergin Saygun hakkındaki hastanenin ‘virüs kapabilir’ öngörüsü gerçek oldu. Tedavi gördüğü hastanenin iki ay önce verdiği bu rapora rağmen tahliye edilmeyen Saygun mahkum koğuşunda virüse yakalanınca bugün derhal ameliyata alındı, operasyon dokuz saat sürdü. Daha önce iki kez cezaevinde kalabilir diyen hastane Saygun hakkındaki kanatini bu kez değiştirdi. Artık Saygun’la ilgili mahkemenin vereceği karar bekleniyor. 

 MAHKEME KARAR VERECEK

Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un cezasının ertelenebilmesi için kararın Yargıtay tarafından onaylanmasının yani Saygun'un hüküm giymesi gerekiyor. Balyoz davasının kararı ise henüz Yargıtay’a gönderilmediği için karar kesinleşmedi. Dosya hala İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz aşamasında. Bu süreçte sadece avukatların tahliye talebi olabilir. Saygun’un avukatlarının, Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi’nden bir rapor alarak mahkemeden tahliye talebinde bulunduğu öğrenildi. Mahkeme, hastaneden gelen bu raporu Adli Tıp Kurumu’na gönderdi ve Saygun’un cezaevinde kalıp kalamayacağına ilişkin kesin rapor istedi. Mahkeme Adli Tıp raporun ulaşmasının ardından Saygun’un tahliyesi konusunda bir karar verecek. 


Balyoz Davası'nın sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz, "Ergin Paşa'nın 14 Aralık 2012 günü Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nin vermiş olduğu raporu nedeniyle mahkemeye bavurmuştuk. Mahkemede bu konuda Adli Tıp Kurumu'ndan görüş istemişti. Biraz önce Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısının vermiş olduğu habere göre Adli Tıp Kurumu bugün itibariyle raporunu vermiş. 'Cezaevinde kalamaz' diye. Buradaki raporun aynısını vermiştir. Şimdi bu rapor Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Sanırım şu anda orada. O mahkeme tahliye konusunda karar verecek " dedi.


"BU SEFERKİ RAPOR O MEALDE DEĞİL"

'Ne zaman çıkar bu karar' sorusu üzerine Avukat Küçükyılmaz, "Bugün çıkar. Ameliyata alındığı gün rapor imzalanıyor. Bunun yorumunu herkes kendisi yapsın. Daha önce verilen raporlarda diyeti, tedavisi sağlandığı taktirde cezaevinde kalabilir' şeklindeydi kaçamak bir rapordu. Mahkemelerde net söylenmediği için cezaevinde kalamaz ibaresi olmadığı için tutuklu halinin devamına diyordu. Bu seferki rapor o mealde değil. Aslında Mehmet Akif Ersoy Hastanesi 14 Aralık tarihli raporunda çok açık bir şey söylemişti. Hastanede uzun süre kalması hastane enfeksiyonlarına yol açabilir. Hastamız yapay kalp kapakçıklarına sahiptir. Hastane virüsü tehlikesine dikkat çekerek hastanede de uzun süre kalmaması gerektiğini, cezaevinde hiç kalmaması gerektiğini bu hastane söylemişti. Ama bu raporu İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri yeterli görmediler. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurumu'ndan yeniden rapor istediler. Onlar da bu raproru 45 gün geciktirererek bugünkü ameliyata neden olmuşlardır. Bu durumun sorumluları Adli Tıp Kurumu'nun hipokrat yemini etmiş doktorlarıyla, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkan ve üyeleridir" diye konuştu. 

ADLİ TIP KURUMU RAPORU GELDİ

Küçükyılmaz'ın sözünü ettiği Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu raporu da açıklamalarının hemen ardından geldi. Ergun Saygun hakkında verdiği raporda, tutukluluğun sonlandırılmasını tavsiye etti. Kurul, raporunun sonuç bölümünde Saygun’un cezaevinde kalmasının sakıncalı olduğunu vurguladı. Raporun sonuç bölümünde şöyle denildi: “Kişide ani gelişen protez kapak infektif andokardit tablosunun cezaevi koşulları altında kalması halinde hayati tehlike yaratacağı, acil tedavi gerektiren bir durum olduğu, hastanede yatarak tedavisine devam edilmesinin uygun olduğu, tedavisi süresince hayatını tek başına idame ettiremeyeceği, tedavisinin hastanede tamamlanmasını müteakip tekrar kurumumuzca değerlendirilmesi mütalaa olunur.” 

 

SAYGUN'UN EŞİ: ÜLKEMİZ BATAR

 Tedavi gördüğü hastanenin iki ay önce verdiği bu rapora rağmen tahliye edilmeyen Saygun mahkum koğuşunda virüse yakalanınca bu gün derhal ameliyata alındı. Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'nde açık kalp ameliyatına alınan Balyoz Davası'nın sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un eşi Nermin Saygun gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nermin Saygun "Çok üzgünüz. Başka hiçbir şey söyleyemem. Bütün kıymetli insanları bu şekle sokarlarsa bu ülkemiz batar. Arkadaşlarım da var yanımda. Hepsinin eşleri hiç yoktan onun bunun eline düştüler. Onun için günah bu ülkeye günah. Ben yoksa ne olacak eşim ölür de kalkar da kızım da çocuğumda hepimizin olacağı bu. Ama ülkelerimiz böyle değil. Ülkeye sahip çıkmamız lazım" dedi.

"ONLARIN RAPORU FALAN BAŞKA YERDEN KUMANDALI"

"Hastane bir ay önce bir rapor yazdı. Ona da bir cevap gelmedi. Aslında alın buradan diyordu rapor değil mi?" şeklindeki soru üzerine Nermin Saygun, "Onların raporu falan başka yerden kumandalı. Onu çok iyi biliyorum ben. Çok iyi biliyorum" ifadelerini kullandı. Öte yandan Balyoz Davası'nda yargılanan sanıkların eşleri de Ergin Saygun'un ameliyat olduğu Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'ne geldi. 

 SAYGUN'UN KIZINDAN KAN ÇAĞRISI

"Babasının sağlık durumunun kötü olduğunu dün Twitter'dan duyuran Ece Saygun, Ergin Saygun'un ameliyata girdiğini yazdı ve herkesin dua etmesini istedi. Ece Saygun, Twitter'dan kan anonsu yaptı ve babası için çok acil kan arandığını belirtti.

Ece Saygun, Twitter hesabından şunları yazdı:

''Son durum: doktor virüsün kalp kapakçığında durmasının hayati tehlikesinin olduğunu hemen ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi
Ameliyat açık kalp ameliyatı. Göğüs komple açılarak yapılacak.

Tarih bu hakimleri ve savcıları affeder mi bilmem ama ben affedersem, ben unutursam kalbim dursun!!!!!

Babama B+ kan lazım.Yakın zamanda efenksiyon kapmamış ve sarılık geçirmemiş olması lazım. Mehmet Akif Ersoy has. Kan bankası

Az önce güneydoğuda osman pamukoglu'nun askeriydim diyerek, yanında 9/10 yaslarında kızı ile biri geldi. İkimiz de b+ iz diyor!!! :((((

Önemli: Taze kan gerekirmiş.

Babami giydirdik. Az sonra ameliyata göndereceğiz!

Babam gitti. Dualarınızı eksik etmeyin

Dayan canımın canı! Dayan tosun paşam, geçecek! Geçecek!

Kan merkezindeyiz. İlk 2 kan uymadı. 3. Ye bakıyorlar

Tamam! Taze kan bulundu!

Kalpteki virüsü temizlemek yetmeyecekmis. Kalp kapakçığı çalışmıyormuş, yeni kapak takılacak...

Uysa da şu kalbimi söküp sana versem. Dayan canımın canı!
Doktor ameliyatın riskli olduğunu ve uzun süreceğini söyledi
Çok acil: 20/45 yas arası, erkek B rh pozitif, 12 saattir alkol almamış, sarılık geçirmemiş kan lazım acil! Mehmet Akif Ersoy hastanesi
Sabah gazetesi muhabirinin kanı uydu. Daha 5 ünite lazım!

 Diğer tutuklu askerlerin kızları da hastaneye gelerek Ece Aygun’u yalnız bırakmadı. Ece Saygun Twitter’da babası için B (Rh) - pozitif, kana ihtiyacı olduğunu söyleyince 2 genç ellerindeki Türk bayraklarıyla kan vermek için hastaneye geldi. Ece Aygun, ayrıca babasının dün gece hastane odası penceresinden el sallarken fotoğrafını da paylaştı. Diğer tutuklu askerlerin kızları da hastaneye gelerek Ece Aygun’u yalnız bırakmadı.

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE TAHLİYE TALEP ETMİŞTİ

Avukatı Sedat Vasti Küçükyılmaz’ın verdiği bilgiye göre Temmuz 2012’den beri hastanenin mahkum koğuşunda tedavi gören emekli orgeneral hakkında en son 14 Aralık 2012’de bir rapor hazırlandı. Hastanenin bu heyet raporunda Saygun’un hastalıkları nedeniyle yalnız kalamayacağı tüm tedavilerinin görülebileceği koşullarda yaşaması gerektiği, ayrıca protez kalp kapakçığı nedeniyle hastane enfeksiyonlarına maruz kalmaması için uygun bir ortama naklinin sağlanması gerektiği vurgulandı. Bu rapor sunulmasına rağmen tahliye talebine uygun görmeyen mahkeme Saygun’u adli tıpa yönlendirdi. Fakat bu süre içerisinde Saygun raporda belirtildiği şekliyle virüse yakalandı. Kalp kapakçığına yerleşen virüs nedeniyle Saydun ameliyata alındı. Bu arada işlemler yüzünden süreç uzadı adli tıp üçüncü ihtisas kurulu aynı içerikteki raporu bu gün itibariyle mahkemeye sundu. Ne var ki bu kurul geçen yıl Şubat ve Temmuz ayında verdiği iki ayrı raporla Saygun’un tedavisine tutuklu vaziyette sürebileceğini belirtti. Bu nedenle emekli orgeneral tahliye edilmemişti. Kızı Ece Saygun babasının 15 farklı hastalığının bulunduğunu 33 ayrı ilaç kullandığını ve daha önce iki kez açık kalp ameliyatı geçirdiğini anlattı. Ece Saygun, ‘Buna rağmen tahliyeyi reddeden hakimler çocuklarının yüzüne nasıl bakacak bilemiyorum’ dedi. 

YOĞUN BAKIMA ALINDI

Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Saygun’un ameliyatının başarı ile tamamlandığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatmakta olan Emekli Orgeneral Ergin Saygun’a, 7 Şubat 2013 tarihinde kalp kapak ameliyatı yapılmıştır. Başarılı geçen ameliyat sonrası, Emekli Orgeneral Ergin Saygun’un tedavisi yoğun bakım ünitesinde devam etmektedir. Kamuoyunun bilgisine duyurulur.