@ismailsaymaz

Saygun'a ameliyat masasında 'tahliye'

Saygun'a ameliyat masasında 'tahliye'
Saygun'a ameliyat masasında 'tahliye'
Balyoz sanığı Ergin Saygun'a tahliye yolunu açan Adli Tıp ve mahkeme kararı, kalp ameliyatı yapılırken çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Balyoz Davası kapsamında tutuklu yargılanıp geçen temmuz ayından bu yana Halkalı Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’nin mahkum koğuşunda kalan emekli orgeneral Ergin Saygun hakkında hastanenin “Burada kalırsa virüs kapabilir” öngörüsü gerçek oldu. Saygun, kalp kapakçığına virüs bulaşması üzerine dün ameliyat edildi. Saygun’un operasyon geçirdiği saatlerde, daha önce hakkında “Cezaevinde kalabilir” yönünde rapor veren Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu görüş değiştirdi. Kurul bu kez de “Cezaevinde değil, hastanede kalmalı” dedi. Saygun’un tahliyesi mümkün hale gelirken, ailesi hastanenin raporuna rağmen daha önce Saygun’un sağlığı kötüleşmeden tahliye kararı vermeyen mahkemeyi sert bir dille eleştirdi.
Balyoz Davası kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, geçen yıl Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun “Cezaevinde tedavisi yapılabilir” yönündeki raporu üzerine tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Kızı Ece Saygun’un verdiği bilgiye göre 15 ayrı hastalığı bulunup her gün 33 ayrı ilaç kullanan ve daha önce iki kez açık kalp kapakçığı ameliyatı geçiren emekli orgeneral, tedavisine ve diyetine cezaevinde devam edemeyince temmuzda Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı. Eşiyle birlikte hastanenin mahkûm koğuşunda kalan Saygun için en son 14 Aralık 2012’de kaldığı hastane tarafından bir rapor hazırlandı. Daha önce iki kez “Cezaevinde kalamaz” dediği halde görüşüne mahkemece itibar edilmeyen hastane bu raporunda da, “Kalp kapakçına virüs bulaşmaması için hastanede dahi kalması risklidir” dedi. Raporda, “Sayılan hastalıkları nedeniyle yalnız kalmayarak refakatçi eşliğinde olması, kardiyoloji doktoruna ulaşacağı, düzenli kontrollerinin yapılacağı, diyetinin sağlanabileceği koşulların sağlanması gerekir. Ayrıca protez mitral kapak nedeniyle hastanede enfeksiyona maruz kalmaması ve uygun ortamda bulunması gerekir” görüşü yer aldı.

Hastane uyarmıştı

Bu raporu dikkate almayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Saygun’u Adli Tıp Kurumu’na sevk etti. Saygun, 28 Aralık 2012’de kontrol edildi. Kurumdan yanıt beklenirken, önceki gün Saygun’un, hastane raporunda belirtildiği üzere, yapay kalp kapakçığından virüsüne yakalandığı anlaşıldı. Saygun dün derhal kalp kapağı ameliyatına alındı. Saygun’un ameliyatı devam ederken, Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu raporunu bitirdi. Kurul, ‘Saygun’un cezaevi koşullarında kalması halinde hayati tehlike oluşacağı, acil tedavi gerektiren bir durum olduğu, hastanede yatarak tedavisine devam edilmesi’ yönünde görüş bildirdi. Saygun’un tahliyesini mümkün kılan bu rapor gün içinde 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Saygun’un ameliyatı yaklaşık 8.5 saatte tamamlanırken mahkemenin değerlendirmesi devam ediyordu. Fakat Saygun’un tahliye edileceği belirtiliyor.
Ne var ki kurulun tahliyeyi mümkün kılan raporu Saygun ailesinin öfkesini gidermedi. Kızı Ece Saygun, hastane raporunda “Bizde kalması risklidir” denildiğini, zaten bu yüzden babasının virüse yakalandığını belirterek, “Yedi aydır bunu yaşıyoruz. Tahliyeyi reddeden hâkimler çocuklarının yüzüne nasıl bakacak, bilemiyorum” dedi.

Saygun: Vebali mahkemeye


Ece Saygun, babasının önceki gece el yazısıyla yazıp kendisine verdiği mektubu paylaştı. Saygun, mektubunda şunları yazdı:
“Bu ameliyat hastanenin kapakçık sorunları nedeniyle ‘Hastanede kalması uygun değildir, enfeksiyon kapabilir’ şeklindeki raporunun 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dikkate alınmayarak tutuksuz yargılanmamı talep etmemesinden kaynaklanmıştır. Vebali de mahkemeye veya bu kararları verenlere aittir. Yüce rabbimin üzerime atılı bu lekeyi temizleyecek kadar bana ömür vermesi tek dileğimdir. Mahkemede ‘Beni öldüremeyeceksiniz’ diye bağırmam bundandır. Çünkü ben doğru taraftayım. Çünkü ben darbeci değilim. Hayatımda devletim, milletim ve TSK aleyhinde tek faaliyetim olmadı.”

Ergin Saygun’un ameliyata gireceğini ve acil kan gerektiğini kızı Ece Saygun (sağda) Twitter mesajlarıyla duyurdu. Ece Saygun daha önceki tahliye taleplerini reddeden mahkeme üyelerini, “Çocuklarının yüzüne nasıl bakacaklar?” diye eleştirdi.

 

Tweet yağmuru