Sayı küçük, telaş büyük

Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde 1998'de AB'ye verilen yılda 19 bin ton kırmızı et ve 3 bin tonluk besi hayvanı ithalatı taahhüdü, et üreticileri ve canlı hayvan besicilerini telaşlandırdı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde 1998'de AB'ye verilen yılda 19 bin ton kırmızı et ve 3 bin tonluk besi hayvanı ithalatı taahhüdü, et üreticileri ve canlı hayvan besicilerini telaşlandırdı.
İthali istenen et miktarının, Türkiye'nin toplam tüketiminde çok küçük bir payı almasına rağmen üretici ve tüketicide yaratacağı tahribatın büyük olacağını savunan sektör, fiyatların en az yüzde 20-30, et tüketiminin de yüzde 50'ye varan oranda düşebileceği uyarısı yaptı.
Psikolojik sarsıntı
Türkiye'de yıllık et tüketiminin 1 milyon ton olduğunu hatırlatan Aytaç Genel Müdür Yardımcısı Murat Erdem, şunları söyledi: "AB'den ithal edilecek rakam, toplam tüketimde küçük bir oran. Ancak bu ithalat, tüketici ve üreticiyi psikolojik olarak sarsacak. Türkiye'ye gelecek etler, AB'nin depolarında bekleyen ve onların kurallarına göre kesilen etler.
Türk tüketicisi kesim ve deli dana, hormon gibi konulara çok dikkat ediyor. İthalata başlandığı anda, tüketici piyasadaki etlerin hangisinin yerli hangisinin Avrupa'dan geldiğini bilemediği için, tüketimini kısacak. Tüketim yüzde 50 azalır. Fiyatlar da en az yüzde 20-30 düşer. Üretici zaten zor durumdaydı, kâr edemiyordu, durum iyice içinden çıkılmaz olur."
Erdem: İmha edelim
Erdem, üreticinin ithal ete tepkisinin önlenmesi ve AB'ye verilen imza yükümlülüğünün de aşılabilmesi için etlerin, ülkeye girmeden imha edilmesi ya da çevre ülkelere satılmasını önerdi. Avrupa'da bir kilo etin ortalama fiyatının 2.5-3 avro olduğunu belirten Erdem, yaklaşık 57 milyon avroluk bu imhanın, Türkiye'ye sorun yaratmayacağını savundu.
Ilgaz: Pazarlık yenilensin
Pınar Et Genel Müdürü Zeki Ilgaz da, 19 bin tonluk ithalatın tüketimin yüzde 4'ünü oluşturduğuna dikkat çekerek, "Bu iç piyasayı bozmaz. Ancak ithalatla ortaya çıkacak söylentiler, sektöre büyük zarar verebilir. Etin gelişiyle birlikte, deli dana hastalığı taşıdığına ilişkin söylentiler de başlar. Bu da, ete olan güveni sarsar ve tüketim bıçak gibi kesilir" dedi.
Ilgaz'a göre olası tahribatı önlemenin yolu, AB ile yeniden pazarlığa oturmak. "Türkiye bu anlaşmaya imza atarken deli dana hastalığı pek bilinmiyordu" diyen Zeki Ilgaz, şöyle devam etti: "Bunu ileri sürüp yeniden pazarlık yapabiliriz. Ancak pazarlığın konusu anlaşmayı rafa kaldırmak olamaz. Bunu kabul etmezler. Onun yerine et değil, modern süt işletmeciliğinde sıkıntısını çektiğimiz damızlık düve talebiyle masaya oturabiliriz. 19 bin ton et, yaklaşık her yıl 100 bin adet damızlık düve anlamına geliyor.
Eğer bu düveleri nesebi belli ve sağlıklı olanlardan seçip getirebilirsek hayvancılığa da olumlu katkı yapmış oluruz. Türkiye'de 12 milyon baş sığır var. Her yıl 4 milyon dişi inek gebe kalıyor. Dışarıdan getirelim dediğimiz 100 bin düve de, bunun yüzde 4'üdür. Bir sıkıntı çıkmaz. AB'nin, deli dana hastalığından sonra birçok ülkeyle sorunu var ve pazarlıklar sürüyor. Biz de buna dahil olabiliriz.
Ayrıca anlaşmaya göre, AB'nin de Türkiye'den her yıl 1000 ton hindi eti alması gerekiyor. O da, yıllardan beri yerine getirilmiyor. Masada bunu da getirmek şart."
'Dikkatli imza atılmalı'
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Bahçıvan da, 19 bin tonun önemli bir rakam olmadığını, ancak, sorunun, müzakerelerde ne kadar dikkatli olmak gerektiği ve atılan imzaların ileride ne tür sorunlar yaratabileceği konusunda iyi bir örnek olduğunu söyledi. Türkiye'nin, 'AB'den et ithalatı yapmayacağım' demesiyle sorunun çözülemeyeceğini belirten Bahçıvan, bu durumun Türkiye'nin ayıbı olduğunu kaydetti.
AB'den ithalat edilecek etlerin taze ürünler olacağını vurgulayan Beşler Et Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ayman da, "Ancak rakam küçük olsa da, bu, üretici üzerinde psikolojik baskı yaratır. Üreticinin hevesi kırılır ve kapasite kullanımları düşer" diye konuştu.
Üreticiler de sıkıntılı
Canlı hayvan üreticileri de huzursuz. Sektör temsilcileri, geçen hafta Başbakan'la yaptıkları toplantıda isteklerini dile getirdi. Üreticilerin ilk isteği, AB ülkelerinden her yıl 19 bin ton parça et, 3 bin ton kesim amaçlı canlı hayvanı gümrüksüz ithal etme zorunluluğunun kaldırılmasıydı.
Üreticiler, Türkiye'nin 'deli dana olabilir' gerekçesiyle yapmadığı ithalatın gerçekleşmesi durumunda, sektörün büyük sıkıntıya gireceğini ileri sürdü. Üreticiler, "Et ithalatı önlenmeli. Bu mümkün değilse, ithalatın içeriği et yerine besi hammaddesi ve damızlığa yönelik canlı hayvan ithali olarak değiştirilsin" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7358327358320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.