Sayın Başbakan, çocuklara işkenceyi medya mı yaptı?

Londra'da konferans
Başbakan Erdoğan, Malatya'da yuvadaki çocuklara işkence edilmesinin faturasını basına kesti. Erdoğan, bakan Çubukçu ile birlikte katıldığı Londra'daki konferansta, "Burada basın çok farklı şeylere yer veriyor, ama asıl vermesi gerekeni de vermiyor. Medya yargısız infaz yapıyor" dedi.
'Ben göndermedim'
Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Benim bakanım, döneminin değil, geçmişin faturalarını mı ödeyecek? Buraya niye geldi? İngiltere'deki çalışmaları izlemek ve Türkiye'de uygulamak için. İlk gün sordu 'Döneyim mi' diye, 'Hayır, çalışmalarına devam ediyorsun' dedim."

LONDRA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'daki çocuk yuvasında yaşanan şiddet skandalında faturayı basına kesti. Skandalın ardından Türkiye'ye hemen dönmediği gerekçesiyle eleştirilen Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya da sahip çıkan Başbakan Erdoğan, dün Türkiye'ye dönmek isteyen Çubukçu'yu "Atılması gereken adımlar zaten atılıyor" diyerek engelledi.
Erdoğan dün London Shools of Economics'te katıldığı 'Kültürel Çeşitlilikte Kadının İnsan Hakları' konulu konferansın ardından bir soru üzerine Malatya'daki olaya değindi. Çubukçu'nun Britanya'da olduğu sırada çocuk yuvasında bir olay tespit edildiğini belirten Erdoğan bakanın neden hemen Türkiye'ye dönmediği yönünde yayın yapan basını eleştirdi. Erdoğan şöyle dedi:
Yargısız infaz: Bu olay, benim bakanımın buraya geldiği günün olayı değildir. Basının burada görevini yapması lazım. Basın çok farklı şeylere yer veriyor ama vermesi gerekeni vermediği gibi bir de hakaret üstüne hakaret yağdırıyor. Yine kadından, aileden sorumlu bir hanım bakana bunu yapıyor. İnanıyorum ki bir demoralize durumu var. Bunu yapan nedir? Medyadır. Medya burada yargısız infaz yapıyor.
Bakan kapı kapı dolaşıyor: Benim bakanım kendi döneminin faturasını değil, geçmişin faturalarını mı ödeyecek? İnanıyorum ki her gün kapı kapı sosyal kurumları dolaşıyor ve orada modern yapılaşmanın çocuklarımızı bu çirkin yapılanmadan bugüne kadar ihmal edilmiş eğitimden nasıl kurtarabilirizin çalışmasını yaparken böyle bir saldırıya maruz kalıyor. Buraya benim bakanım niye geldi? İngiltere'deki çalışmaları yerinde izlemek ve Türkiye'de uygulamak için geldi. Bu çalışmaları yapıp tekrar Türkiye'ye dönecek. Bana da bunu ilk gün sordu 'Döneyim mi' diye, ben de 'Hayır, çalışmalarına devam ediyorsun' dedim.
Biz devlet yönetiyoruz: Devlet bir kurumdur. Devletin kurumları burada bir yanlış olmuşsa, yanlışın üzerine gider, atılması gereken adımları atar. Nimet hanım, Türkiye'ye döndüğü zaman bu iş düzelecek mi? Düzelecekse tabii ki gitmesi gerekiyor. Böyle bir şey söz konusu değil ki... Burada yargıyla ilgili yapılması gerekenler yapılmıştır. Vekil bakan Malatya'ya gitmiştir. Ne yapılacaksa bunlar yapılmıştır ama bir yargısız infaz, özellikle medya tarafından başlatılmıştır. Çirkin olan budur.
Mecburi beraberlik: Buraya gelen medya, açık ve net söylüyorum, bu yapılan toplantıyı ne İngiltere'de ne de Türkiye'de yazacaktır. Ben böyle dediğim için belki yazabilirler. Aksi takdirde yazmazlar. Ne yazık ki bu böyledir. Yapılan hiçbir güzellik, hayırlı iş pek yer almaz. İfade şudur, 'Haber değeri yok'. Artık buna alıştık. Haber değeri yoksa yorum değeri olsun bari. O da olmaz. Ne yazık ki bu gelişmeler içerisinde onlarla da olmuyor, onlarsız da olmuyor. Beraber yürüyoruz. Bundan sonra böyle yürüyeceğiz. Ama biz görevimizi yapacağız. Siyaseti de böyle görüyorum.
'Başörtüsü insan hakkı'
Erdoğan, İngiltere ağırlıklı olarak Hıristiyan ülke olmasına rağmen kamu kurumlarında başörtülü insanların çalışabildiğini, ancak çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de kamu kurumlarında başörtülü çalışılamadığını ifade eden bir katılımcının, bunu insan hakları bağlamında nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine de şöyle konuştu: "Tartışılmaz, tabii ki insan hakkıdır. Yani 'din ve vicdan özgürlüğü' diyoruz. Din ve vicdan özgürlüğünün gereği neyse şüphesiz ki sağlanmalıdır. Bu, ağırlığı Hıristiyan olan ülkelerde sağlanmışsa, ağırlığı Müslüman olan Türkiye'de de mutlaka başarılmalıdır. içinde bu mutabakat oluştuğu anda parlamentoda bu işi çözeriz. İnanıyorum ki parlamento dışı kurumlarda da mutabakat büyük ölçüde vardır."


    http://www.radikal.com.tr/7615817615810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.