'Sayın çok bilmiş tüketici'

Hak arama başvurularını yürüten vatandaşa devletten gelen yanıtta, iç yazışmalar da vardı: "Sn. Kolcu, şu çok bilmiş tüketicinin şikâyetine dair yazışmıştık. Evveliyatı ile görüşelim..."
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANKARA - Orhan Dalmızrak'a bozulan otomobiliyle ilgili başvurusuna yanıt olarak, Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi memurlarının kendi aralarındaki yazışma geldi. Dalmızrak, yazıda kendisinden 'çok bilmiş tüketici' diye söz edildiğini görüp şoke oldu. Hakkını arayan Dalmızrak'a yanlışlıkla gönderilen yazışmada, 'adaletin kestiği parmak acımaz prensibiyle sabırlı olunması' gerektiği belirtildi.
Orhan Dalmızrak adlı Ankaralı işadamı, 2004 yılında satın aldığı otomobilinde imalat hatası olduğunu öne sürdü. Otomobil firması başvuruyu geri çevirince Dalmızrak, 1.5 ay önce Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı. Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne de başvuran Dalmızrak, sonuç alamayınca, Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi'ne dilekçe verip kendisiyle ilgilenilmediğini, cevap verilmesini istediğini iletti.
Dalmızrak'a yanlışlıkla iki kurum arasındaki iç yazışma gönderildi. Gelen yazıda kendisinden 'çok bilmiş tüketici' diye bahsedilen Dalmızrak, şunları söyledi: "Şikâyetime aldığım cevap karşısında şaşırdım. Bir süre sonra Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, beni telefonla aradı. İşyerime de bakanlıktan biri geldi. Benden özür dileyerek yanlışlıkla iç yazışmalarını bana gönderdiklerini söyledi. Ayrıca bunu kimseye söylememi, basına bilgi vermemi istedi. Vatandaş olarak biz devletimize güvenerek haklarımızı arıyoruz, onlar ise bizimle alay ediyorlar."
İşte o yazışma
Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi, yazışmalarında şikâyetçi olan tüketici Dalmızrak'la ilgili, "Sn. Kolcu, şu çok bilmiş tüketicinin şikâyeti ile ilgili gerekli yazışmaları yapmıştık. Evveliyatı ile görüşelim" dedi. Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü ise Bilgi Edinme Merkezi'ne şu yanıtı verdi: "Malumları olduğu üzere tüketiciler de satıcılar da devletin vatandaşıdır. Tüketici kanunu taraflara objektif olarak haklarını arayabilecekleri mevzuatı ve çözüm mercilerini oluşturmuştur. Adaletin kestiği parmak acımaz prensibi doğrultusunda sabırlı olup tüketici mahkemesinin vereceği kararı beklemesi gerekmektedir. Yasa gereği tüketici mahkemelerinde yargılama süreci kısaltılmış olup, basit yargılamaya tabidir. Mahkemenin araçta keşif yapma, bilirkişi görevlendirme yetkisi vardır. Bakanlığın böyle bir yetkisi yoktur. Tüketici şikâyetlerinde haklı ise mahkemece tespit edilecektir. Sayın Dalmızrak duygusal bir davranış ile kendini peşin haklı görmekte ve bakanlığımızı görevini yapmamakla suçlamaktadır. Kimin haklı olduğuna mahkeme karar verecektir."


    http://www.radikal.com.tr/7534507534500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.