Sayısalda gözde tıp sözelde öğretmenlik

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin (İKÜ) Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan ÖSS Veri Madenciliği çalışması puan türlerine göre en gözde meslekleri belirledi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Kültür Üniversitesi'nin (İKÜ) Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan ÖSS Veri Madenciliği çalışması puan türlerine göre en gözde meslekleri belirledi.
İKÜ Ar-Ge Merkezi Müdür Yardımcısı Burak Kılanç bir bölümün taban puanının, o bölümün kontenjanıyla (arz), o bölümün kaç kişi tarafından tercih edildiğine (talep) bağlı olarak oluştuğunun altını çizerek şöyle konuştu: "Bölüm taban puanları adayların tercihlerine göre kendiliğinden oluşmaktadır. Puan, bir bölümün kıymetini gösteren bir gösterge olsa da, kontenjanın değerini göstermesi açısından yalnız başına yeterli olmamakta. Şöyle ki, taban puanı aynı olan iki bölüm düşünelim. Birini Türkiye genelinde 100 kişi tercih etmiş diğerini ise 2 bin kişi olsun. Bu durumda ikinci bölümün kontenjanlarının birinci bölümünkine göre daha kıymetli olduğu açık."
Merkez, bu yaklaşımla bölümün taban puanını, kaç kişinin tercih ettiğini, ortalama kaçıncı sırada tercih edildiğini ve kontenjanını hesap ederek bölüm kontenjanlarının kıymetini yansıtan bir puanlama indeksi oluşturuldu. Bu indekste puan türlerine göre en gözde mesleklerden bazıları şöyle:


Büyütmek için tıklayınız