Sayıştay: Kamu'ya en çok zararı Şişli Belediyesi verdi

Sayıştay: Kamu'ya en çok zararı Şişli Belediyesi verdi
Sayıştay: Kamu'ya en çok zararı Şişli Belediyesi verdi
CHP'li Gürkut Acar, Meclis Başkanlığı'na 'en fazla kamu zararını hangi kurumların yaptığını' sordu. Soruya cevap veren Sayıştay 'Kamuya toplamda en fazla zararı Şişli Belediyesi verdi' dedi.

Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan, “Kamunun en fazla zarara uğratıldığı ilk 10 dosya” listesinde, Mustafa Sarıgül’ün başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi’ne ait iki ayrı dosya da yer aldı. Dosyalara göre toplam zararda Şişli Belediyesi birinci oldu.

Akşam gazetesinden Çınar Çoşkunserçe’nin haberine göre zarar miktarı, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yönelttiği soru önergesine verilen yanıtla ortaya çıktı.

CHP’li Acar, Sayıştay denetimleriyle ilgili sorularını TBMM Başkanlığı, Sayıştay Başkanlığı’na yönlendirdi. Sayıştay Başkan Yardımcısı Fehmi Başaran imzasıyla Meclis’e gönderilen yanıtta, Acar’ın açıklanmasını istediği “Son 5 yıl içinde kamu zararının en fazla olduğu 10 dosya” zarar boyutu dikkate alınarak sıralandı.

TOPLAM ZARAR 3 MİLYON 325 BİN LİRA
Mustafa Sarıgül’ün başkanı olduğu Şişli Belediyesi ise 2 milyon 104 bin liralık kamu zararının tespit edildiği dosya ile 5. ve 1 milyon 130 bin 840 liralık zarar tespit edilen bir başka dosya ile 9. sırada yer aldı. Dosyalarla ilgili içerik bilgisine yer verilmeyen Sayıştay listesinde, zarara neden olan kamu kurumlarının isimleri, zararı yaşandığı yıl, zarar miktarı ve tespit edilen zararın kesin hükme bağlandığı tutanak tarihleri belirtildi.

Buna göre, Şişli Belediyesi’nin iki ayrı dosya ile tespit edilen ve toplam tutarı 3 milyon 325 bin TL’yi bulan kamu zararlarının, 2008 yılı hesaplarına ilişkin denetimler sırasında ortaya çıkarıldığı görüldü. Sayıştay’ın oluşturduğu listede, Şişli Belediyesi’ne ait “kamu zararı” tespitlerinin, temyiz süreçleri de tamamlanarak 10 Eylül 2013 tarihinde tutanakla kesin hükme bağlandığı da belirtildi.

Sayıştay Başkanlığı’nın listesinde, son 5 yıl içinde kesin hükme bağlanan 1899 dosyadan, 594 hakkında kamu zararı tespit edilerek toplam 169 milyon 36 bin TL’nin tazminine karar verildiği de vurgulandı.


  http://www.radikal.com.tr/1166029116602914

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gökçeği unutmuşlar - efeg27

  Hatırladığım kadarıyla 2010 dan beri 4.5 milyar TL borcu vardı faizi ile beraber 6 milyar TL yi geçmiştir. Pardon ya unutmuşum Gökçek için özel yasa çıkartılıp borç görev zararı yazılmıştı değilmi? Sayıştay kontrol etse kimbilir neler çıkacak ama edemiyor kader işte :)))

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  akp'nin harcamalarını açıklayamayan sayıştay kalkmış sarıgüle leke atıyor, sen önce akp ülkeyi nasıl talan etmiş onu açıkla

  Sarıgül oldu Karagül. - Kara kız

  Bu bilgilerin ne kadar doğru olduğu meçhul. Ancak bu idda bile güvenilmeyen Sarıgül'ü daha da güvenilmeyecek konuma düşürmüştür Açıkçası hiç üzülmedim. Seçilmezse CHP için daha hayırlı olur.

  Afrika'da Kabile Reisi'nin kızı ''babası gayr-ı sahih'' bir çocuk doğurunca, - nickodin

  üstelik bir de çocuk beyaz olunca Reis baş şüpheli,Misyoner Rahibe:Bize ahlak anlatan rahip!nedir bu rezalet!diye çıkışır.Utancından kızaran Rahib,eee.. işte.. Tanrısal bir mucize diye gevelerken imdadına uzakta otlamakta olan keçi sürüsü yetişir:Bak şu sürüye hepsi beyaz,şu bir tane siyah olanı hariç.Buna ne diyeceksin??Reis cevap verir: Tamam,her iki olayı da unutalım gitsin!!!Evet, iktidara yürüyen bir muhalif oluşum için yerel yönetim seçiminde İstanbul'u kazanmak şart.Topbaş'ın karşısına çıkarılacak aday asgari onun kadar şaibesiz,temiz bir siyasi geçmişe sahip olmalıdır.Seçildiğinde hukukun üstünlüğünün ve çoğulcu demokrasinin ilkelerinin gereğini yerine getireceğini,siyasi kurum ve kuralları ile bağıtlayan bir programı olmalıdır.Sarıgül ise halkta bu imajı yaratabilmiş bir siyasi değildir.Hasbelkader kazansa dahi İstanbul kaybedecektir.Amaca yönelik herşey mubahtır ilkesizliği ile varılacak yer hukuksuzluğun ,eşitsizliğin,otokrasi veya kaosun yeni bir aşaması olacaktır.

  Hayret sayıştay diye bir kurum varmış! - muratcelik123

  Yerel seçimlere kadar varlığından haberdar değildik. Madem öyle alın size bir kaç dosya buyurun çalışmaya başlayın : TOKİ, özelleştirme, kamu ihaleleri vs.vs. AKPnin kapıkulları başbakanın emriyle dosya hazırlamış...

  Şişli Belediyesi - Turkuvaz

  Tamaaaam. Şimdi Sarügül Aday adayı ya. Siz bundan sonar dosyaları, bundan sonra nelerin çıkacağını görün. Ülke ülke değil, gözetleme kulesi.

  Amaç - aganta burina

  Durduk yerde nereden çıktı şimdi bu? Sarıgül İstanbul'a aday diye herhalde. Daha yeni Sayıştay'a kamu kurumlarından veri gelmediği için denetleme yapılamadığı haberi vardı. Şimdi veri yokken en büyük zararı kimin verdiği nasıl anlaşılır? Ne İstanbul'da oturuyorum ne de Sarıgül'ü severim ancak bu kadarına pes artık, adamın adaylığının haftasına bu yapılmaz ki.