Saylan hükümete çattı, 'Darbe çözüm değil' dedi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan konuşmasında, Türkiye'nin kötü yönetildiğini söyledi. İşsizliğin arttığını, emekçilerin alın terlerinin karşılığını alamadığını, memurun perişan olduğunu, eğitimin...

İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan konuşmasında, Türkiye'nin kötü yönetildiğini söyledi. İşsizliğin arttığını, emekçilerin alın terlerinin karşılığını alamadığını, memurun perişan olduğunu, eğitimin yaz boz tahtasına döndüğünü ileri süren Saylan, şöyle konuştu:
İşler kötü: İşler kötü dostlar, kötü yönetiliyoruz ve bunun karşısında ne sosyal demokratlarımızda ne de merkez sağda jetonlar düşüp el ele verme icraatı yok. Bölücülük, terör istemiyoruz. Küçücük beyni yıkanmış zavallı evlatların birer robot katile dönüştürülmesini ve bunları yönlendiren birtakım büyüklerin kanlı ve ırkçı söylemlerle cinayet emirleri vermelerinin karşısındayız. Şiddeti değil, barışı ve kardeşliği savunuyoruz. Bizler bütün bunların çözümünün darbeler olmadığını da yaşayarak kurbanlar vererek öğrendik. Ordumuz sınırlarımızı korur, kuşkusuz ordu laik Cumhuriyet'in korunmasında hepimiz gibi taraf olarak vardır ve var olacaktır. Darbelerin çözüm olmadığı ise çok ama çok açıktır.
Çankaya'ya çağdaş çift: Çankaya'da laik Cumhuriyet'i içine sindirmiş çağdaş bir çift istiyoruz. Tek parti diktasından kurtulmak için el ele vermeliyiz. Ülke, kutsal dinimiz ve kadınlarımız üzerinden siyaset yapanların yaygın uygulamalarıyla kuşatılmıştır. En kısa sürede seçim barajı indirilerek demokratik bir seçimle biz ülkenin asıllarının onaylayacağı oyumuzun parlamentoya yansıyacağı bir seçimle çağdaş ve laik bir yönetimi ve herkese eşit tek bir hukuk düzenini sağlayarak demokrasimizi yeniden temellendirmeliyiz. Bu meydanı dolduran herkesle, bunları yapacağımıza ant içiyorum.
Arat: Dip dalgası tsunamiye dönüştü
STKB Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, "14 Nisan'da Tandoğan'da yükselen dip dalgası, bugün Çağlayan Meydanı'nda bir tsunamiye dönüştü" dedi:
Durdurmak için buradayız: Türkiye'nin laik yapısını kararlılık ve cesaretle savunmak, laik rejimi sinsi bir biçimde ve adım adım değiştirmek isteyenleri durdurmak için buradayız. Özlerini değiştirmeden yalnızca kabuklarını değiştirdiklerini ve demokrasiyi araç olarak kullandıklarını bildiğimiz kimselere inanmadığımızı göstermek için buradayız. İktidarlarını Müslümanlık kavgasında yeni bir başlangıç olarak niteleyenlere, 'siyasal İslam önce karar mekanizmalarını ele geçirmelidir' diyenlere karşı için buradayız. Cumhurbaşkanlığı seçimini yasallığı kuşkulu bir sürece dönüştürenleri kınamak, devrim yasalarına saygılı bir iktidar ve cumhurbaşkanı istiyoruz demek için buradayız."
Serter: Ordunun önünde eğiliyoruz
ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter
ise AKP'nin oyunlarına geçit vermeyeceklerini söyledi:
Şanlı Türk ordusu: Genelkurmay Başkanımıza memur diyen bir zihniyete karşı, şanlı Türk ordumuzun önünde eğiliyoruz. Türk Ordusu, 27 Nisan'da bizim sesimizi duyurmuş, laik Cumhuriyet'e ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Atatürk'le çatışmaktan, Cumhuriyet ile ve kurumları ile uğraşmaktan, dini sömürmekten vazgeçin, emperyalizm ile işbirliği yapmaktan vazgeçin. Laik Cumhuriyet'e sahip çıkanların sesini kısamazsınız.