Saylan: Kızları okutmamız cemaatlere zarar veriyor

Saylan: Kızları okutmamız cemaatlere zarar veriyor
Saylan: Kızları okutmamız cemaatlere zarar veriyor

Hastaneden tekerlekli sandalyede çıkan Türkan Saylan açıklama yaptı. FOTOĞRAF: M. AKİF ERDEM

İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan,  “Bu yapılanlar bana bir darbe değil doping oldu. Yapanlar da rahatsız olmuşlardır. Yanlış yaptık demişlerdir” dedi. 
Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Türkan Saylan tedavi gördüğü hastaneden dün izinli olarak çıktı.  Saylan kendisinin ve arkadaşlarının ayrı ayrı tazminat davaları açacaklarını, AİHM’ye başvuracaklarını söyleyerek şöyle konuştu: “Bir süre daha yaşamam gerekiyor. Bunların hepsi daha iyi bir dünya bırakmak için. Ülkemizi sattırmayız, böldürmeyiz. Bir güzel kızımız okumaya başlayıp da 12-14 yaşında evlenmiyorsa o bir zarar veriyor cemaatlere. Her devrimin bir karşı devrimi olduğu gibi, Cumhuriyet kurulduğundan beri Cumhuriyet’ten zorluk görenler, hacılar hocalar, birdenbire bir disiplinli rejime geçiliyor. Burada birçok kişi mutlu oluyor ama birçok kişi de kızıyor bu işe. Nefret ediyor bu sistemden. Dinler insanlara temiz olmayı namuslu olmayı öğretmeye çalışan bir sistem. Ama maalesef saptırılmış vaziyette.”
“Her kafadan bir ses çıkıyor” diyen Saylan, “Neymiş biz çocukları alıp dağa gönderiyormuşuz, asimile ediyormuşuz. Bunlar beni hiç ırgalamaz. Arkadaşlarım serbest kaldı diye çok sevindim. Bir sürü ihbar koymuşlar dosyalara, imzasız adressiz adamlar yazıyorlar, ben savcının karşısında 301’den ifade veriyorum. Bizler üç kâğıt yapacak insanlar değiliz. 24 saat çalışıyoruz, bir kızımız bir çocuğumuz daha burs alsın diye.  (Bir gazetecinin ‘Daha iyi görünüyorsunuz’ demesi üzerine) Yapılanlar bana darbe değil doping oldu. Yapanlar da rahatsız olmuşlardır. Yanlış yaptık demişlerdir.” 
Saylan evinin önünde bursiyer gençler tarafından karşılandı. Buradaki açıklamasında 2004’ten beri telefonlarının dinlediğini söyledi. (Radikal)