Saylan: Şûrada ilüzyon yapıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, "17. Milli Egitim Şûrası'nda imam-hatip ve Anadolu imam-hatip liselerinin her dalda ÖSS'ye girebilmeleri için hileli önerisi başarılı bir ilüzyonla kabul ettirilmiştir" dedi.

İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, "17. Milli Egitim Şûrası'nda imam-hatip ve Anadolu imam-hatip liselerinin her dalda ÖSS'ye girebilmeleri için hileli önerisi başarılı bir ilüzyonla kabul ettirilmiştir" dedi. Saylan, siyasilerin kendi amaçları için çocukların geleceğiyle oynamaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Saylan dün ÇYDD'nin Şişhane'deki merkezinde yaptığı basın toplantısında, 17. Milli Eğitim Şûrası'nda alınan kararları değerlendirdi. Şûrada bir tarih yazıldığını ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki eğitimin nasıl geriye götürüleceğinin konuşulduğunu vurguladı. Şûrada alınan kararlarla teknik liselerin imam-hatiplerin önünü açmak için kurban verildiğini belirten Saylan, "Artık teknik eğitimi özendirmek diye bir şey kalmayacak. Halkımızın bu tuzağı çok iyi anlaması gerekir. Dünyanın ve ülkemizin iyi eğitilmiş, dil bilen mesleki teknik eğitim görmüş, meslek yüksekokullarında eğitimini tamamlamış genç elemanlara gereksinimi var" diye konuştu.
'Burslar kesilecek'
Şûrada 'Meslek liselerinin kendi alanlarıyla ilgili dört yıllık bölümlere katsayı engeli olmadan ve ek puanla girmeleri bunun yanı sıra liselerde yapılacak alan belirlemesi ve olgunluk sınavıyla tüm ortaöğretim kurumlarının eşit şartlarda, katsayı farkı olmaksızın ÖSS'ye girmesi' kararı alınmıştı. Bakan Çelik, şûrada bu karara Saylan'ın da olumlu oy verdiğini iddia etmişti. Saylan'sa önergeyi tam anlayamadığı için oy kullanmadığını söylemişti. Saylan, dün şunları söyledi:
"Alt komisyonda alınan 'her türlü lise mezunu dilediği yükseköğretim programına girmelidir' kararı alınmıştı. Ertesi gün genel kurulda yeni bir öneri var denilerek 'Her meslek liseli, salt kendi dalında yükseköğrenime, liselerle eşit puanla girsin' önerisi karmaşık şekilde ortaya konup oylanmıştır. Bu oylamaya göre her alandaki öğrencinin sözel, sayısal durumuna göre dilediği her dala girebileceğinin oylandığı bildirilmiştir. İşte imam-hatip ve Anadolu imam-hatiplerin her dala girebilmeleri hileli önerisi, bunca insanın gözü önünde başarılı bir ilüzyonla böyle gerçekleştirilmiştir. Son durum yasalaşırsa mesleki teknik eğitimin önü kapanacak. Bundan sonra her şey sallantıda olacağından gençlere işverenlerce sağlanan burs, staj, iş teminatı da yok olacak."
Saylan, Bakan Çelik'in açıklamalarına dayanarak yapılan yorumlara göre imam-hatiplerin meslek ve teknik eğitim liseleri kapsamından genel akademik lise statüsüne alınacağını da söyledi. Şûrada lise türleri genel akademik liseler, mesleki ve teknik eğitim Liseleri, Açık Lise olmak üzere üç başlıkta toplanmıştı. Liselerin hangi statüde yer alacağı daha sonra belli olacak.