Saylan'a hükümet adına mı millet adına mı teşekkür edildi?

Anadolu Ajansı, Kültür ve Turizm Bakan Günay'ın Türkan Saylan için önce "Yaptığı bütün hizmetler adına, hükümet adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum" dediğini duyurdu. Daha sonra 'hükümet' kelimesi 'millet'le karıştırıldığını açıkladı


ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, vefat eden ÇYDD Başkanı Prof. Dr.Türkan Saylan’a, “yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler ve gayretleri için” teşekkürlerini iletti.  Günay'ın sözleri Anadolu Ajansı'dan (AA) önce 'hükümetim adına' diye geldi. Daha sonra AA düzeltme yaparak bu ifadeyi değiştirdi.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müzeler Haftası açılışının gerçekleştirildiği, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Prof. Dr. Türkan Saylan’ın Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını “Onu da görme” sözleriyle eleştiren Günay, Saylan’a “Allah’tan sonsuz rahmet" diledi. AA'nın haberine göre gazetecilerin, “Saylan’ın vefatıyla ilgili duygularını” sorması üzerine Günay, şunları kaydetti: “Kendi alanında ve özellikle eğitim alanında önemli hizmetlere katkı yaptı. Birçok çocuğumuzun okulla, eğitimle tanışması onun gayretleri sonucunda gerçekleşti. Yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler, gayretler için ülkem adına, hükümet adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum manevi huzurunda. Sevenlerine sonsuz sabırlar diliyorum. Kendisini yeniden rahmetle anıyorum.”

Ancak bu haberin yayımlanmasından saatler sonra AA'dan düzetme geldi. Düzeltmede, "Haberimizin dördüncü paragrafındaki bir ifade deşifre hatası nedeniyle farklı yer almıştır. Paragrafın üçüncü cümlesindeki hükümet adına ifadesi milletimiz adına şeklinde düzeltilmiştir" denildi.