Saylan'ı suçlayanlara karşı insan selinden, büyük dalga

Saylan'ı suçlayanlara karşı insan selinden, büyük dalga
Saylan'ı suçlayanlara karşı insan selinden, büyük dalga

Saylan?ı uğurlayan kalabalık sık sık ?Türkiye laiktir, laik kalacak?, ?AKPhalka hesap verecek?, ?Ne şeriat, ne darbe? sloganları attı. FOTOĞRAF: SERKAN OCAK

*Cüzam hastaları, bursiyerler, kardelenler, bilim adamları, öğrenciler, sanatçılar, siyasetçiler... On binler dün Saylan'ı son yolculuğuna uğurladı
*Teşvikiye'den Zincirlikuyu'ya uzanan kortejde kimi zaman gözyaşı aktı, kimi zaman öfkeli sloganlar haykırıldı. Hükümet ve AKP'den törene gelen yoktu

İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, on binlerce kişi tarafından Teşvikiye’den Zincirlikuyu’ya uzanan dev kortejle son yolculuğuna uğurlandı. Cüzam hastalarının, bursiyerlerinin, kardelenlerinin, öğrencilerinin, sanatçıların ve sade yurttaşların uğurladığı Saylan’ın cenaze namazında, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki anma töreninde olduğu gibi, hükümet ve AKP adına hiçbir temsilci yoktu.
ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın cenazesi Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki anma törenin ardından ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ ve ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları eşliğinde Maçka üzerinden Teşvikiye Camii’ne doğru yola çıkarıldı. Cenaze aracının hemen arkasında çocukları ve ailesi, ÇYDD üyeleri vardı. Salona sığmayan kalabalıkla binleri bulan kortej, Teşvikiye’ye doğru yürümeye başladı.

‘Ne şeriat ne darbe’ 
Kortejde Ankara, Çanakkale, İzmir gibi ülkenin birçok yerinden yaşlı, genç, çocuk ve engelli pek çok kişi vardı. Kortejin önünde dev Türk bayrağı, arkasında ise Saylan’ın fotoğrafının olduğu, ‘Atatürk’ün kızını uğurluyoruz’ yazılı başka bir pankart açıldı. Topluluk sık sık ‘Türkiye laiktir laik kalacak’, ‘Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘Ne şeriat ne darbe, tam bağımsız Türkiye’, ‘Şeriata, faşizme, karanlığa geçit yok’ gibi sloganlar attı.
Cenaze Teşvikiye Camii’ne yönelirken, Maçka yolu, Teşvikiye Caddesi ve Nişantaşı da tıklım tıklım dolmuştu ve adım atılacak yer yoktu. Ara sokaklar dahil tıkandı. 

Camide izdiham
Camiye gelen yüzlerce kişi de avluya sığmadı. Caminin içinde ve çevresinde zaman zaman izdiham yaşandı. Güneydoğu’dan gelen Cüzamla Savaş Derneği üyeleri camiye girdiğinde  uzun süre alkışlandı. ÇYDD’nin isteği üzerine slogan atılmadı.
İkindi namazından sonra Prof. Dr. Türkan Saylan’ın tabutu, üzerine karanfiller ve papatyalar atılarak omuzlara alındı. Tabutun cami dışındaki cenaze aracına yüklenmesinin ardından yürüyüşe geçildi. On binlerce yurttaş alkışlar ve sloganlar eşliğinde Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerinden Zincirlikuyu’ya yürüdü. Yol boyunca evlerinin penceresinden çıkan insanlar alkışla Saylan’ı selamladı. ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gözyaşları içinde toprağa verildi. (Radikal) ‘Nice Saylan’lar yetişecektir’
Türkan Saylan için yapılan törenlerde onun değerini bilen binlerce kişi vardı. İnsanlar, Saylan’ın kendileri için önemini anlattı:
CHP lideri Deniz Baykal: Ona bir yandan çok büyük bir saygı duyuyoruz, bir yandan da yaşadığı bu ıstırapları ona reva görenleri düşünerek, kopuk ve karmaşık duygular içinde sevgiyle uğurluyoruz. Umarım, toplum daha nice Türkan Saylan’ları yetiştirecektir.
Arzuhan Doğan Yalçındağ (TÜSİAD Başkanı): Ömrünü çok iyi geçirdi diye düşünüyorum. Gençlerimize, çocuklarımıza, özellikle kız çocuklarımıza eğitim aşkını aşılamak istedi. Eğitime erişmeleri için elinden geleni yaptı. Ruhu şad olsun.
Altan Öymen (Radikal yazarı): Bugün evinde biri ona ‘Çağdaş Ana demiş. Herhalde bu isimle anılacak. İsabetli bir isim. Ömür boyu çağdaşlık yolunda mücadele vermiş bir büyük insan.
Sefa Ergün (ÇYDD üyesi, bursiyer): Hocamızın bıraktığı emaneti korumaya geldik. Hem annemiz hem öğretmenimizdi.
Şevket Keresteci (AKUT üyesi): Sivil toplum deyince akla gelen ilk isimdi. Acımız büyük.
Rıza Alkış (Emekli): Saylan’ı desteklemek için İzmir’den geldim. ÇYDD ile bağım yok. Türkan Saylan’ı da bizzat tanımam. Ama millete verdiği çabadan dolayı buradayım. Torunumla geldim.
Ali Bozdağ (Muhasebeci): 2.5 yaşındaki oğlum Boran’la geldim. Laik devletin koruyucusuyum. 
Neslihan Kaya (Lise öğrencisi): Cumhuriyet için buradayım. Saylan’ın çok değerli bir bilim insanı olarak tanımlayabilirim.
Güler Eriş (Emekli): Benim kızım da dermatolog. Türkan hocayı kız çocuklarına destek verdiği, kadınlara örnek olduğu için çok takdir ediyorum.
Tuncer Kılınç (Emekli Orgeneral): Türkiye, şaşkın bir süreç yaşıyor. Kimileri mağdur oluyor. Aynı mağduriyeti ben de yaşadım. Adalet mutlaka yerini bulacak. Devlet, belki bir gün Saylan’dan özür dileyecektir.

İmam: Ona kâfir diyenler günaha girdi

Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve  Sabih Kanadoğlu törene katıldı. 
FOTOĞRAF: SERKAN OCAK


Prof. Dr. Türkan Saylan’ın cenaze namazı, vasiyeti üzerine eski Üsküdar Müftüsü İhsan Özkes tarafından kıldırıldı. Saylan’ı 10 yıldır tanıdığını söyleyen İlhan Özkes, cenaze namazı öncesinde bir konuşma yaparak şunları söyledi:
“Burada ulu çınar var. Üç çeyrek asırlık ömürünü insanın eğitimi için harcayan bir insan var. Profesör Saylan’ın mehrume annesi Leyla’nın Müslüman olup olmadığı tartışması onu son derece rahatsız ediyordu. Misyoner, kâfir gibi yakıştırmalar rahatsız ediyordu. Bu yakıştırmaları yapanlar hiç olmazsa ölüye saygı göstersinler. Peygamber efendimiz, ‘Ölülerinizi rahmetle anın’ der. Allah hizmetlerinden ötürü ondan razı olsun. Saylan, istirahate çekildi. Ölü değildir. Artık eserleriyle anılacak. Ölümünden önce görevini yapıp ‘Hazırım’ demişti. hizmet bayrağını devralacak gençler çıkacak.”
İmam İlhan Özkes’in konuşması cenazeye katılanların alkışlarıyla sık sık kesildi.
Bu konuşmasından  sonra cenazeye katılan çok sayıda kişi, İmam Özkes’in elini sıkmak için birbiriyle yarıştı. “Bize sizin gibi hocalar lazım” denilerek teşekkür edildi.


Onu anmak TSK’nın borcudur
Hükümetten hiçbir temsilcinin katılmadığı Türkan Saylan’ın cenaze töreninde askerler vardı. 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun törene katıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çelengi camiye geldiğinde uzun süre alkış aldı. Alkışlar çelenk yerine konana dek sürdü. Ankara’da Genelkurmay Karargâhı’nda düzenlenen etkinlikte ise panelin sunumunu yapan Albay Murat Aygün, hayatını kaybeden  Saylan’ın ölümünden büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a gazeteciler tarafından soruldu. Başbuğ, “Amacımız mesaj vermek değil. Türkan Saylan’ı anmak istedik. Kendisinin ölümü büyük bir kayıptır. Onu anmak, TSK’nın bir borcudur”yanıtını verdi. (Radikal)

Ne vali vardı ne de hükümet
İSTANBUL - Prof. Dr. Türkan Saylan, başkanı olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) adına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve İstanbul Valiliği’yle birçok ortak çalışma yürütmüştü. Fakat cenazesinde AKP hükümeti ve bu üç kurumdan kimse katılmadı.
ÇYDD, kurulduğu günden beri ve AKP döneminde de Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile birlikte çalıştı. Yüzlerce okul ve anaokulunun açılışı ve onarımı yapıldı; binlerce öğrenciye burs sağlandı. Fakat dünkü cenaze töreninde ne eski ve yeni milli eğitim bakanları ne de SHÇEK’ten sorum bakan ya da bakanlık yetkilileri vardı
Hükümetin katılmadığı cenazeye, Vali Muammer Güler de gelmedi. Oysa ki Vali Güler, İstanbul Valiliği’nin web sitesinde yer alan habere göre, 6 Haziran 2006’da dört ilköğretim okulu ve yedi anaokul için protokol töreninde “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan Hocam yaptığı güzel çalışmaları eğitim çalışmalarıyla da taçlandırıyor” diyordu. O gün ÇYDD, bir ilkokul ve anaokulun yapılmasını sağlamıştı. İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkan Saylan’a “Hocam” diyerek teşekkür ediyordu. (Radikal)

Siyaset, yargı, medya, iş ve sanat dünyası cenazede buluştu
Türkan Saylan için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki tören ile Teşvikiye Camii’ndeki cenaze namazına katılan bazı isimler şöyle:
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Genel Başkan Yardımcıları Onur Öymen ve Bihlun Tamaylıgil, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Mahsun Türker, eski başbakanlardan, bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Star Haber Medya Grup Başkanı Uğur Dündar, eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılıç, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadaoğlu.

HABER VE FOTOĞRAFLAR: UMAY AKTAŞ SALMAN / SERKAN OCAK / OLCAY CAN KAPLAN