Saylan'ın cenazesi yarın Teşvikiye'den kaldırılacak

17 yıldır mücadele ettiği kansere bugün saat 04.45'de yenik düşen ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın 20 Mayıs Çarşamba günü yapılacağı açıklanan cenaze töreni, yarına alındıProf. Dr. Türkan Saylan yarın Teşvikiye Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Böylece Saylan, yarına denk gelen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında defnedilmiş olacak. Saylan için ayrıca Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde bir de anma töreni yapılacak.

“DEVLET ÖZÜR DİLESİN”
ÇYDD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ergenekon Soruşturması kapsamında “haksız uygulamalara maruz kalanö Saylan’dan devletin özür dilemesini istedi. ÇYDD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kaboğlu, gazetecilerin Saylan’ın ölümüyle, gözaltın alınmasının bir ilişkisi olup olmadığını sorması üzerine şunları dedi:
“Hiç kuşkum yoktur ki ömrünü yaşamanı, bütün etkinliklerini Türkiye’ye adamış, Türk insanın geleceği için özgürlüğü ve mutluluğuna adamış bir kişinin hukuk dışı olaylara bulaşmış görüntüsünün resmen verilmesi, tabiî ki bu ölüm sürecini etkilemiştir. Ama kişiliği o kadar farklı, o kadar kamuya yönelik bir tepkisi var ki; ilk tepkisi uğradığı haksızlığa değil, yakın arkadaşları olmak üzere ÇYDD şubeleri ve yöneticilerine yapılan hukuk dışı müdahale karşısında tepki göstermek olmuştur. Bu başlı başına Türkiye’nin yaşadığı 5-6 içinde bir hukuk skandalıdır ve bunun en iyi tezahürü de ÇYDD’dir.”

SABAH SAAT 04.45’TE HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Onkoloji Enstitüsü doktoru Yavuz Dizdar da Saylan’ın, 19 yıldır İÜ Onkoloji Hastanesinde tedavi gördüğünü belirtti.
Tedavi sürecinin son 7 yılının ilerlemiş hastalık tablosu şeklinde seyrettiğini dile getiren Dizdar, tedavi konusunda tıbbın sunduğu bütün olanakların kullanıldığını kaydetti.
Buna karşılık son iki haftalık süreçte vücut fonksiyonlarının tedrici olarak bozulması üzerine onkoloji tedavisinin sonlandırıldığına dikkat çeken Dizdar, Bu sürede sadece destek tedavisi sürdürülmüştür. Bütün girişimlere rağmen Prof. Dr. Türkan Saylan, 18 Mayıs, saat 04.45’te hayata gözlerini yummuştur. Saylan’a Allah’tan rahmet, ailesine ve bütün sevenlerine sabır ve başsallığı diliyorum dedi.
Türkan Saylan’ın doktorlarından Prof. Dr. Pınar Saip ise Saylan’ın, son 24 saate kadar bilincinin açık olduğunu, hatta Cumartesi sabahı dondurma yiyerek su içtiğini kaydetti.
Saylan’ın sorulara da mantıklı cevaplar verebildiğini dile getiren Saip, Son 24 saatte bilinci kapandı. 7-8 yıl boyunca kemoterapi alarak yaşamla ilgili sorumluluklarını yerine getirmiştir. Bunun sonunda da ölümü büyük bir vakurla, kendisinden beklenen sorumlulukla onurlu bir şekilde karşılamıştır diye konuştu.
ÇYDD GENEL BAŞKANI PROF. DR. SAYLAN’IN VEFATI

Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde sabaha karşı yaşamını yitiren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan için Şişhane’deki dernek merkezi önünde taziye defteri açıldı.
Saylan’ın büyük boy bir resmi, Türk Bayrağı ve ÇYDD flamalarının asıldığı dernek merkezinin bahçesinde açılan taziye defterinin arkasına, Saylan’ın Ergenekon soruşturması kapsamında evi arandığı zaman camdan kendisini destekleyenlere el sallarken çekilen fotoğrafının yağlı boya tablosu konuldu.
Dernek merkezinin bahçesinde gazeteciler ve taziyeye gelecek ziyaretçiler için masa ve sandalye yerleştirilirken, konuklar için çay ve simit ikramı da yapılıyor.