SBS kalkacak dershane kapanacak

SBS kalkacak dershane kapanacak
SBS kalkacak dershane kapanacak
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, her yıl 1 milyon öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kaldırılacağını, yeni eğitim-öğretim döneminde dershanelerin de özel okullara dönüştürülmesi yoluyla kapatılacağını açıkladı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ /ANKARA / Arşivi

Son 10 yılda 4 kez değiştirilen liseye geçiş sistemi 2013 - 2014 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere yeniden değişiyor. Her yıl 1 milyon 200 bin civarında öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kaldırılırken, öğrencilerin Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve tarih derslerinden eğitim yılı içerisinde oldukları sınavlardan biri Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yapılacak. Yeni eğitim-öğretim döneminde dershanelerin de özel okullara dönüştürülmesi yoluyla kapatılması planlanıyor.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dün basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle bir araya gelerek, eğitime ilişkin cevap bekleyen sorulara yanıtlar verdi.
YENİ SINAV SİSTEMİ: SBS’nin kaldırılacağını yineleyen Bakan Avcı, yerine konulacak sistemi ilk kez net olarak açıkladı. Buna göre, bakanlık, öğrencileri ilköğretim kapsamındaki Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve tarih derslerinden merkezden yollayacağı sorularla eğitim yılı içerisinde sınava alacak. Yılda bir kez yapılacak sınavların değerlendirmesi de yine MEB merkezden yapılacak. Öğrencilerin diğer derslerindeki başarıları da belli oranlarda yerleştirme puanına etki edecek. Öğrencilerin kendi sınıflarında sınava girmesi yönüyle ‘yerel’, soruların merkezden yollanması yönüyle de ‘merkezi’ olan bu ‘karma model’ önümüzdeki eğitim- öğretim yılı için 8. sınıflara uygulanacak. Sonraki yıllarda ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıfları için de geçerli olacak. Bakan Avcı, yeni sistemle sınavlar arttı eleştirisine karşılık “Sene içerisinde zaten çocuklarımız, bu derslerden sınavlara giriyorlar. Dolayısıyla zaten girdikleri bu sınavların daha düzenli bir biçimde yapılması, alacakları notların daha objektif değerlendirmeye elverişli olmasını sağlayacağız” dedi.
İSTİSNAİ LİSELER: Fazla talep görebilecek liseler için ise SBS benzeri bir sınav organizasyonu gerçekleştirilecek. İstanbul ’da Galatasaray , Kadıköy Anadolu; Ankara’da Atatürk Anadolu; İzmir’de İzmir Fen Lisesi gibi okullara yoğun öğrenci talebi olması bekleniyor. Bu okullar, alacakları öğrencileri seçebilmeleri için merkezi bir sınav yapabilecek. Bakan Avcı, yeni sistemin uygulanmasıyla söz konusu okulların sınavlarına en fazla 150 bin kişinin girmesini beklediklerini belirtti.
DERSHANELER KAPANACAK: Bakan Avcı, ‘dershanelerin kaldırılması’ konusunda kararlı olduklarını vurgularken, dershanelerin özel okullara dönüşmesi yönünde yürütülen çalışmaların sürdüğünü, önümüzdeki ders yılından itibaren de yürürlüğe girmesini öngördüklerini belirtti. Avcı, “Yasal düzenlemede dershane ortadan kalkınca ben devam edeceğim diyemezler, anlamı olmaz” dedi. “Dershaneler gelecek yıl kesinlikle özel okula dönüştürülecek mi?” sorusu üzerine Avcı, süre ve tarih konusunda net bir şey söyleyemeyeceğini, yasal bir düzenlemenin gerekli olduğunu vurguladı.
Bir gazetecinin de “Ama Meclis tatile giriyor” sözü üzerine Avcı, “Demek ki önümüzdeki yasama yılının başında böyle bir düzenleme yapılabilecek” diye konuştu. Avcı, “Dershanelere kayıtların başladığı bir dönem. O zaman öğrencilere ‘Dershanelere kayıt yaptırmayın’ çağrısı yapabilir misiniz?” şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: “Dershaneler konusunda da velilerimiz çok acele etmesin. Mevcut kayıt konusunda çok acele etmesinler. (Mevcut kayıt yaptıranlar) Onlar için yapabileceğimiz bir şey yok şu anda.”
KIYAFETTE DE KARMA MODEL: Öğrenci, öğretmen ve velilerin ‘serbest kıyafet uygulaması’ kapsamına formanın da dahil edilmesini istediğini aktaran Bakan Avcı, velilere, çocukları için forma seçme imkânı tanıyacaklarını söyledi. Avcı, “Önümüzdeki günlerde yönetmelik değişecek; velilerimiz, okul aile birliklerimiz okul okul bu değerlendirmeleri yapacaklar. İster özel ister resmi olsun bütün okullarımızda okul aile birliklerini yani velilerimizin yüzde 51’inin tercihi doğrultusunda okullar kıyafet seçebilsinler” dedi.
ANADİLDE EĞİTİM: Bakan Avcı, bir gazetecinin “Demokratikleşme sürecine ilişkin olarak Kürtçe eğitimin özel okullarda da verilebileceğine ilişkin bakanlığın bir çalışması var mı?” sorusu üzerine, anadilde eğitim konusunda anayasa değişikliğinin gerektiğini belirtti. Avcı, “Doğrusunu söylemek gerekirse, seçmeli dersler konusunda çok fazla değil ama zorlandığımızı söyleyebilirim. En azından bu alanda çalışan akademisyenler arasında bile ciddi bir doktrin tartışması oldu. Mesela ‘Zazaki Kürtçenin lehçesi midir, ayrı bir dil midir?’ Bu konudaki tartışmalar bize kadar yansıtıldı” diye konuştu.

Gezi’ye incelemeyi savundu

Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Bakan Avcı, Gezi Parkı eylemlerine katılan öğretmen ve öğrencilerle ilgili inceleme konusunda da “Milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürleri yasaların emrettiği görevleri yerine getirmek durumunda. Çocuklarımızı okulda olmaları gereken saatte, yürüyüşe götüren, yönlendiren yönetici ve öğretmenler varsa, işlem yapmak zorundalar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114028011402807

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  heee - maren

  Devlet okullarında iyileştirme yapılacağına, ;kitaplar rezalet, öğretmenler ders anlatmak istemiyor, hijyen yok, malzeme yok, ahır daha güzel çoğu okullardan. Dershneler kapatılıyor özel okullar açılıyor siz iskandinav ülkelerinden misiniz para para yok dalga mı geçiyosunuz son 3 yıldır semt aralarına kurulan avmlerin önlerindeki kavşak noktlarında ilkokul çağındaki çoluk çocuk analarının eteklerinde dileniyorr biz parasız eğitim dedikçe her şeyin zıddını yapıyosunuz. Okullarda serbest kıyafet yönetmeliği de fakir zengin ayrımını ortaya çıkartıyor çocuklar kitapçıdan kitap alacığına 'onda var bende istiyorum' mantığıyla dünyaca ünlü markaların giyeceklerinden istiyorlar bu nasıl bir şeydir ya bi çocuk koca haftayı aynı kıyafetle tamamlarken diğeri her gün çeşit çeşit kıyafet giyiyor avmler nasıl iş yapacak dimi uzun vadeli, kapsayıcı düşünmeli 'bizler ilk iki dersimizin beden eğiitimi olmasına rağmen beden eşofmanıyla okula alınmadığımız günleri unutmayız' Olumsuzlukların nedenleri araştırılıp kökenine inilerek çareler sağlanmaya çalışılacağına 'Dershanelere neden ihtiyaç duyuldu devlet okullarında eğitim verilmiyor mu ki' diye sorgulanacağına dershneleri kapatalım kolej yapalım düşüncesi.

  Dersaneler kaldırılsın... - memuzinidil

  Dersaneler kaldırılsın, tüm öğretmenler özel okul veya devlet okullarında daha düzgün şartlarla çalışsın, herkes parasız anadilinde eğitim alsın...PERWEDEYA ZIMANE ZIKMAKİ...

  YAZ BOZ - HARAYDIN

  Herşeyi siz bilirsiniz de niye yaz boz yapılır her şey. Bazı şeyleri de siz bilmeyin. Dinleyin. Sürekli konuşmak ve konuştuğunu yapmak genlerinizdeki terbiye bu mu? Hani dokuz düşünüp dokuz dinleyip bir konuşup yapacaktınız. Dersanelerden özel öğretim kurumu çıkmaz. Ancak açık liseyi kaldırın. 11 ve 12.sınıfta dersaneye devam edenin okula devam mecburiyetini kaldırın. Misafir öğrenci olarak dersanelere kayıt yaptırsınlar. Dersane sınavları geçme sınavı olarak, dersane devamı geçme devamı olarak sayılsın. Derse girmeyen öğrenciyi var gösteren bir kursiyer parası kadar ceza ödesin.Dersaneler kaltı diye sınavı kaldırmazsanız bu ail olmayan, şeffaf olmayan, eşit olmayan, haksızlıktan merdiven altı kara paraya kadar her yere gider. Bu fukaraya daha zulümdür. Dersaneye parası olan gider ama dersane diğer yöntemlere göre çok ucuzdur öğrenci çalışarak bile dersane parasını biriktirip dersaneye kendi parasıyla bile gidebilir.Alternatifleri ise sadece zenginleri kaliteli eğitimi kazanmaya sevkeder. Özel dersle hormonlanmış zenginlerin fukaranın hakkını çalmasından başka bir şey değildir.

  11 yıllık tek parti iktidarı: - nedesemboş

  Kaç kez milli eğitim politikasını değişti? Bu mudur ustalık, ülkeyi süper yönetmek? Her şey yalapşap...

  Yapacağınız şey - terr@

  Her il için birer merkezi sınavı MEB sistemi içinde yapacaksınız ve bunun adı SBS nin kalkması olacak. Bir de eliniz rahat dursa, sadece maaş dağıtarak bakanlığı idare etseniz aslında Milli Eğitimde kısa vadede sorun olmayacak. Şu başbakanın egosu ne tatmin edilemez bir şey ki her şeye ve her yere kendi düz mantığı ile el atmadan duramıyor.

  aklımı alın - jooma

  ne olacağını bende bilmiyorum deneyelim görelim demek istiyor. birde kürtçede kalan tek sorunu kurmançi mi zazaki mi olmuş. bravo

  zazaki - hsn

  zazaki tabiki ayrı bir dildir. geçmişi kürtlerden daha eskiye dayanan bir millettir. artık türkler gibi kürtlerde herkesi kürtleştirmeye çalışmasın.