SBS perdeyi 'olaylı' kapattı

SBS perdeyi 'olaylı' kapattı
SBS perdeyi 'olaylı' kapattı
Bu yıl son kez yapılan SBS, sonuçların gece yarısı açıklanması ve 718 öğrencinin sınavının yanlış değerlendirilmesiyle akıllarda kalacak.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi
CAN GÜLERYÜZ / Arşivi

Bu yıl son yapılacağı belirtilen Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) Almanca ve Fransızca test yanıtlarının İngilizce cevap anahtarıyla değerlendirildiği ortaya çıktı. Eğitim Bakanlığı skandalı doğrulayarak, özür diledi.
SBS sonuçlarının 12 Temmuz’da açıklanacağı duyurulmuştu. Ancak kimse bunun 12 Temmuz’un ilk dakikaları olacağını tahmin etmemişti. Saatler önceki gece 00.01’i gösterip takvim 12 Temmuz’a döndüğünde MEB , internet sitesinden sonuçları açıkladı. 

Merak ettiler, ondan 

Kimileri şaşırdı, kimileri sevindi. MEB yetkilileri, klavuzda sonuçların 12 Temmuz’da açıklanacağını yazdıklarını bu yüzden de günün ilk dakikalarında sonuçları verdiklerini belirtti. MEB Basın Müşavirliği yetkilileri de, öğrenciler merakla bekledikleri için tam 12 Temmuz’a girdiğimizde açıkladık” dedi. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Fransızca ve Almanca’dan çocukları sınava giren aileler, soruların yanlış cevap anahtarıyla değerlendirildiğini, beklenenden fazla yanlışı çıktığını söyledi. MEB iddiayı uzmanlarla inceletti ve dün akşam saatlerinde yapılan açıklamayla hata kabul edildi. Açıklamada, Almanca ve Fransızca testlerini yanıtlayan 718 adayın puanlarının hesaplanmasında, İngilizce cevap anahtarının kullanılması nedeniyle ‘yanlışlık’ yapıldığını bildirildi. ‘Yanlışlığın’ fark edilmesiyle sonuçların hata olan öğrencilerin sınav kağıtlarının doğru cevap anahtarıyla değerlendirildiğini kaydeden Bakanlık, yeniden hesaplanan sonuçları da dün saat 17.00 itibariyle yayımladı.

Sıralama değişti

Açıklamada, herhangi bir adayın mağduriyet yaşamadığı belirtilerek, “Öğrenci, veli ve ilgili herkesten özür dileriz. İhmali ya da kusuru bulunanlar hakkında inceleme başlatılmıştır” ifadesine yer verildi. Bu skandalla sıralamaları da değiştirdi. 718 öğrencinin puanları yeniden hesaplanırken, ilk hesaplamada hak kaybına uğrayan bu öğrencilerin çoğunluğu sıralamada bir üst sıralara kaydı.
Şampiyonlar başarı sırlarını paylaştı
SBS’de bu yıl 16 öğrenci 500’er tam puan alarak birinciliği paylaştı. Altı öğrenciden 15’i ise özel okuldan, diğerleri devlet okulundandı. Son SBS’nin şampiyonları gururlu ve mutluydu. Hemen hemen hepsi ortak bir öneride bulundu: “Çok çalışmak değil, planlı çalışmak önemli.”
500 tam puan alan Söke Vakıfbank İlköğretim Okulu öğrencisi Lara Özden, devlet okulunda okuyup SBS’de tam puan alan öğrenciler arasında yer almaktan mutluluk duyduğunu, eğitim hayatını fen lisesinde sürdürmeyi hedeflediğini söyledi. Gaziantep Kolej Vakfı Özel Ortaokulu’ndan mezun olan Burak Kaan Başar ise şampiyonluk haberini İstanbul ’da ailesiyle öğrendi, “Sevindim, ama çok abartmıyorum” dedi. 

Van, Diyarbakır, Şırnak 

Van, Diyarbakır ve Şırnak’ın şampiyonları da mutluluklarını aileleri ve dershane öğretmenleriyle paylaştı. Soruların tamamını doğru yapan Silopi Atatürk Ortaokulu öğrencisi Adalet Binici, 498 puanla 48. sırada yer aldı. Kalabalık bir ailenin çocuğu olduğunu ve babasının zor şartlar altında kendisini okuttuğunu anlatan Binici, bu fedakârlığı boşa çıkartmamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Binici, “Kız öğrencilerin zor şartlar altında okutulduğu, eğitim seviyesinin düşük olduğu bir yerden bu dereceyi elde etmek beni gururlandırdı. Umarım bölgedeki kız öğrencilere örnek olurum” dedi.

RAKAMLARLA SON SBS

1 milyon 112 bin 604 öğrenci sınava girdi
16 öğrenci 500’er tam puan alarak birinci oldu
201 puan ve üzeri puan alarak tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon
49 bin 293 olarak belirlendi.
110 öğrenci sınavda çıkan tüm soruları doğru yaptı.
Ortaöğretim Yerleştirme Puanı 500 olan öğrenci sayısı 16 oldu.

Tercİh yaparken dİkkat

Tercih başvuruları 15 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Adaylar, tercihlerini yaparken Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’nı (OYP) dikkate alacak. Adayların tercihlerini yaparken yararlanacakları kılavuz, ‘http://oges.meb.gov.tr’ adresinde yayımalanacak. Tercih listesi bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemleri bu tercihe göre yapılacağı için tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekiyor. Bu yıl 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim
kurumlarına devam edecek öğrenciler, OYP’ye göre yerleştirilecek. Bu nedenle, OYP, öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklandı. Tercih yaparken bunun dikkate alınması gerek.