'SBS' yerine 'dosya' gelecek

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son kez uygulayacağını duyurduğu SBS’nin yerine gelecek sistemin detaylarına Radikal ulaştı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu yıl 8. sınıfların son kez gireceği sınavın yerine ‘dosya’ sistemi gelecek. Öğrencilerin normal ders notlarının yanı sıra yılda 2 ya da 3 kez merkezi bir sınav yapılacak. Ders dışı performansları ile birlikte öğrencinin aldığı tüm notlar tek bir dosyada birleşecek. Okullar, öğrencilerini bu dosya üzerinden seçecek.
Milli Eğitim Bakanlığı 8. sınıfların girdiği SBS’yi önce 3 aşamalı yapmış, ardından tek aşamaya indirmişti. Bu kez SBS’den tamamen vazgeçti. Yeni sistemde tüm öğrencilerin bir dosyası olacak. Öğrenciler farklı okullarda da yılda 2 ya da 3 kez merkezi bir sınava girecek. Okulların kendi öğrencilerine fazla not verip okul başarısını yukarıya çekme ihtimaline karşı merkezi sınavlar değişik okullarda yapılacak.

Dershaneler kaldırılacak

Her öğrencinin dosyası ile birlikte bir de not sicili olacak. Derslerinden ve merkezi sınavlardan alacağı notlar siciline işlenecek. Ayrıca öğrencilerin ders dışı faaliyetleri de dosyada yer alacak. Tamamı Anadolu Lisesi, meslek lisesi ve imam hatip lisesi haline getirilen düz lisesere girmek isteyenler bu dosya ve not sicillerine göre okullara kabul edilecek. Talebin çok fazla olduğu diğer liseler içinse yine ekstra bir eleme yapılacak. Bu sistemle dershanelerin kaldırılması sağlanacak.
4+4+4 ile yola devam
Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 5.5 yaşındaki çocuğunu okula göndermek istemeyen velileri hastaneden rapor alabilecek. Okul mevcudunun 30’dan az olması durumunda rapor almaya gerek olmayacak.