SBS'de gece yarısı şokunun sebebi

SBS'de gece yarısı şokunun sebebi
SBS'de gece yarısı şokunun sebebi
MEB, SBS sonuçlarını 'öğrenciler merakla beklediği için' gece yarısı duyurmuş.
Haber: UMAY AKTAŞ / Arşivi

1 milyonu aşkın ilköğretim sekizinci sınıf öğrencisi heyecanla SBS sonuçlarını beklerken MEB gece yarısı sürpriziyle sonuçları duyurdu. MEB, kılavuzda sonuçların 12 Temmuz’da açıklanacağını yazdıklarını bu yüzden de gece yarısı, yani 12 Temmuz’un ilk dakikalarında sonuçları verdiklerini belirtiyor. Yabancı dil testinin hatalı değerlendirildiği iddiaları ise MEB tarafından inceleniyor.

Bu sene son kez yapılan SBS, sonuçlarının açıklanma zamanıyla da akıllarda ayrı bir yer edinecek. Öğrenciler ve aileleri heyecanla sonucu bekliyordu. Sonuçların 12 Temmuz’da açıklanacağı duyurulmuştu. Ancak kimse bunun 12 Temmuz’un ilk dakikaları olacağını tahmin etmemişti. Saatler 00.01’i gösterdiğinde takvim 12 Temmuz’a döndüğünce MEB, internet sitesinden sonuçları açıkladı. Kimileri şaşırdı, kimileri sevindi.

SBS sonuçları veliyi uyutmadı


HATALI DEĞERLENDİRME İDDİALARI
Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Fransızca ve Almanca’dan çocukları sınava giren aileler, soruların yanlış cevap anahtarıyla değerlendirildiğini ileri sürdü. Aileler, çocuklarının beklenenden fazla yanlışı çıktığını söyledi.

Ailelerin uykusuz geçen gecelerinin sonunda MEB’e yanlış değerlendirme iddialarını ve gece yarısı sürprizinin nedenini sorduk.

MEB, yabancı dil testinin hatalı değerlendirildiği iddiasını ilgili bölümlerin incelediğini belirtirken, Basın Müşavirliği yetkilileri sınav sonuçlarının zamanıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kılavuzda sonuçların 12 Temmuz’da açıklanacağını duyurmuştuk. Saatler gece yarısı olduğunda yani tam 12 Temmuz’a girildiğinde açıkladık. Sabah 10.00’a bırakabilirdik ama öğrenciler merakla bekledikleri için açıkladık.”

16 ÖĞRENCİ 500 TAM PUAN ALDI
Öte yandan bu sene SBS’de 16 öğrenci 500’er tam puan alarak birinciliği paylaştı. 6 öğrenciden 15’i ise özel okullardan. SBS’ye 1 milyon 112 bin 604 öğrenci girerken, 201 puan ve üzeri puan alarak tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 49 bin 293 olarak belirlendi. Sınavda çıkan tüm soruları ise 110 öğrenci doğru yaptı.

Tercihler 15-21 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Adayların tercihlerini yaparken Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak kılavuza göre tercihlerini dikkatli yapmaları gerekiyor.