SDP'ye baskın!

Devrimci Karargah örgütüne yönelik olarak Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) il binasına operasyon düzenleyen polis, iki poşet dolusu belge ve dokümana el koydu

Mustafa ÖZDABAK-Elvan EZBER

İSTANBUL - Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 07.00’de Beyoğlu’nda bulunan Sosyalist Demokrasi Partisi il binasına gitti. Üç katlı binanın kapalı olan giriş kapısı, muhtar nezaretinde kırılarak içeriye girildi. Binada, Devrimci Karargah örgütü adına provakatif eylem hazırlığında olmak, suç aleti bulundurmak iddiasıyla arama yapıldı. Yaklaşık 4 saat süren aramanın ardından saat 10.45’te ekipler, ellerinde iki poşetle binadan ayrıldı. Polis otosuna konularak inceleme için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen poşetlerde belge ve doküman olduğu öğrenildi. Yetkililer, operasyon kapsamında şimdilik kimsenin gözaltına alınmadığını belirtti.

"ARAMA BİZİM İÇİN HİÇBİR ŞEY İFADE ETMİYOR"

Arama yapıldığı sırada binaya gelen SDP İstanbul İl Başkanı Yasemin Deliduman polisin yaptığı aramaya tepki gösterdi. Deliduman, “SDP İl Örgütüne sabah 07:30 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden arama yapmak için gelmişler. Partide hiçbir yetkili olmamasına rağmen ellerindeki arama kararına istinaden kapıyı açıp içeri girmişler. Ben ve hiçbir parti yöneticisine bilgi verilmemiştir. Bizim emniyette telefonlarımız mevcuttur, bizi arasalardı avukat eşliğinde aramaya iştirak edebilirdik. Ama şu an yapılan arama bizim için hiçbir şey ifade etmiyor. Burada mahalle muhtarı var diyorlar ama bizim için hiçbir şey ifade etmiyor. Bugün burada yapılan arama yada elde edilecek herhangi başka ne varsa, kimler tarafından konulacaksa bize ait değil. Sosyalist Demokrasi Partisi'ne ait değildir" dedi.

"DEVRİMCİ KARARGAH DOSYASIYLA İLGİLİ OLDUĞU YAZIYOR"

Deliduman, " Avukat falan gelmeyecek biz hiçbir şekilde tutanak imzalamayacağız. Onların ifade ettiği hiçbir şeyi de kabul etmiyoruz. Aramanın suçluyu arama, Devrimci Karargah dosyasıyla ilgili olduğu, eylemlerde kullanılan malzemeleri arama vs. gibi bir ton şey yazıyor arama kararında. Kendileri de ifade ettiler hiçbir şey yokmuş burada diyorlar. Çünkü burada hiçbir şey olamaz burası siyasi bir partinin İstanbul il başkanlığı açık alanda faaliyet yürüten siyasi bir partinin il başkanlığında herhangi yasa dışı bir şey bulmaları zaten mümkün değil. Buldukları iddia ettikleri şeyleri de değdim gibi, avukat burada olmadığı için, biz iştirak etmediğimiz için hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz" diye konuştu. (dha)