Sebahat Tuncel ifade verdi

Sebahat Tuncel ifade verdi
Sebahat Tuncel ifade verdi
 HDP İstanbul eski Milletvekili Sebahat Tuncel, hakkında yürütülen 3 ayrı soruşturma kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'talimatla' ifadesi alınan Tuncel'e yöneltilen suçlama ise "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet".

RADİKAL -Eski milletvekili Sebahat Tuncel Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na avukatı ile birlikte gelerek ifade verdi. Tuncel hakkında, Şırnak ve Mardin'in 2 ilçesinde 25 ve 26 Kasım 2011 tarihlerinde kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla düzenlenen yürüyüşlerde "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Sebahat Tuncel hakkında o tarihlerde başlatılan soruşturma ve soruşturmaya ilişkin deliller 2011 yılında HDP İstanbul Milletvekili olması sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne fezleke olarak gönderildi. Tuncel'in milletvekilliği sıfatı kalkınca fezleke yeniden savcılığa iade edildi.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Şırnak ve Mardin'den Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazılarak Tuncel'in 'şüpheli' sıfatı ile ifadesinin alınması istendi. Talimat Bürosu savcısınca ifadesi alınan Tuncel'in kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla yürüyüşe katıldığını, söz konusu eylemin suç olmadığını düşündüğünü söyleyerek "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçunu işlemediğini kaydettiği belirtildi.
DHA-Arzu KAYA