'Sebil' gibi kiralar

Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliği'nin komik kirasından sonra Adana Valiliği İl Özel İdaresi'nin trilyonluk gayrimenkullerinin düşük bedellerle kiralandığı ortaya çıktı.
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - Ankara 'daki Atatürk Orman Çiftliği'nin komik kirasından sonra Adana Valiliği İl Özel İdaresi'nin trilyonluk gayrimenkullerinin düşük bedellerle kiralandığı ortaya çıktı. Valilik, 26 odalı Öztur Oteli'ni yıllık 160 milyon liraya, geceliği 40 milyon lira olan 300 kişilik düğün salonunu yıllık 97 milyon liraya, kent merkezindeki lokantayı ise yıllık 98 milyon liraya kiraladı. Adana Valiliği İl Özel İdaresi'ne ait Yumurtalık ilçesinde Hüseyin Fırat'a kiralanan otelde yaz sezonunda tek odanın geceliği 10 milyon lira. Devletin şanslı kiracısının çalıştırdığı otelin 16 odasının bir günlük geliri, bir yıllık kirasını karşılıyor.
Karaisalı ilçesinde ise devletin mülkiyetindeki düğün salonunu Karaisalı Belediyesi işletiyor. Vatandaşlar, bir geceliğine 40 milyon lira ödüyor. Belediye üç düğünle bir yıllık kiradan daha fazla gelir sağlıyor. Adana'nın en merkezi yeri olan Kuruköprü semtinde Özel İdare İşhanı'nın
zemin katında caddeye cepheli yıllık 98 milyon liraya kiralanan lokantanın bir günlük cirosu dahi kiranın birkaç katına ulaşıyor.
Kiraya yüzde 10 zam
Valilik İl Özel İdaresi, Seyhan, Yüreğir, Feke, Kozan, Saimbeyli, Yumurtalık, Pozantı, Karaisalı, İmamoğlu, Karataş ve Aladağ ilçelerinde 435 adet gayrimenkulünün 177'sini bu yıl da yüzde 10 artırımla kiraya verdi. 2001 yılı kira listesinde en düşük yıllık rakam 5 milyon 500 bin, en yüksek kira ücreti ise 13 milyar 750 milyon lirada kaldı. Bu nedenle gayrimenkul zengini
Adana Valiliği, 435 taşınmazından yıllık sadece 87 milyar lira gelir elde edebildi.
Partiler de ucuz kiracı
Yumurtalık, Karaisalı, İmamoğlu ve Tufanbeyli
ilçelerinde devletin 13 gayrimenkulü yıllık 36 milyon lira ile 495 milyon lira arasında siyasi partilerin ilçe teşkilatları tarafından kullanılıyor. 2001 yılı yıllık kira ücretleri listesine göre, Yumurtalık'ta DYP 91, DSP 182, Karaisalı'da MHP ve ANAP, DYP, CHP 51, Millet Partisi 62, BBP 69, İmamoğlu'da ANAP 495, Tufanbeyli'de DTP 49, ANAP 36, DYP 59, MHP 54 milyon lira kira ödüyor.