Seçilemeyen aday artık çobanlık yapıyor

Seçilemeyen aday artık çobanlık yapıyor
Seçilemeyen aday artık çobanlık yapıyor
Yerel seçimlerde belediye başkanı seçilemeyen aday borçlarını ödemek için çobanlık yapıyor
ATASOY ERENSAYIN DAMAL

ARDAHAN - Damal İlçesi'nde 29 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Belediye Başkan adayı olan Mehmet Karadere, başkan seçilemeyince çoban oldu. Evli iki çocuk babası 33 yaşındaki Mehmet Karadere, seçimlerde yaptığı yaklaşık 20 bin lira borçlandığını, bunu ödemek için oturduğu İnönü Mahallesi’nin çobanlığını yapmaya başladığını söyledi.

Başkalarına ait 400 büyükbaş hayvanı, hayvan başına 25 liraya arkadaşı ile birlikte yaz bitene kadar otlatmaya başlayan Karadere, “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” dedi. Mehmet Karadere adaylıktan çobanlığa uzanan serüveni şöyle anlattı: “Beni bu hallere siyaset soktu. Daha önce canlı hayvan alım-satımı yapıyordum. Şeytana uyup seçime girdim. 20 bin liraya yakın borç edindim. Seçimlerde 2 bin 500 seçmenden sadece 22’sinin oyunu alabildim. Şimdi borcumu ödemek için belediye başkan adayı olduğum ilçede çobanlık yapıyorum. Başbakanımızın dediği gibi ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana’ işte örneği burada.”

 

Siyasete girmeden önce huzurlu bir hayatı olduğunu geçim sıkıntısı çekmediğini belirten ilkokul mezunu Mehmet Karadere, AKP Ardahan Milletvekili Saffet Kaya’nın isteğiyle aday olduğunu sözlerine ekledi. (dha)