Seçilmemiş derse kaç kitap istersin?

Seçilmemiş derse kaç kitap istersin?
Seçilmemiş derse kaç kitap istersin?
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) okullardan seneye okutulacak ders kitaplarından hangi sınıf için kaç tane istediklerini sisteme girmelerini isterken seçmeli dersler için de sayı talep etti. Oysa gelecek yıl seçilecek dersler yıl sonunda öğrenci tercihleriyle belirleniyor. Okul müdürleri, “Seneye hangi dersi kaç kişi seçecek, biz müneccim miyiz ki bilelim” diyor.
28 Ocak’ta başlayan ders kitaplarını sisteme girme süreci 25 Şubat’ta sona erecek. MEB, konuyla ilgili yayımladığı genelgede seçmeli derslerin iyi planlanması gerektiğini, veri girişinden sonra seçmeli derslerde yapılan değişikliklerin kitap fazlalığı ya da eksikliğine neden olduğunu vurguladı. Bu durumdan da okul müdürlerinin sorumlu olacağı belirtildi.
Okullar da ‘tahmini seçmeli ders kitap sayısı’ için kendi çözümlerini üretmeye çalışıyor. Örneğin bu sene 72 öğrenci Kuran-ı Kerim dersi seçtiği için üzerine biraz daha fazla ilave edilerek 80 kitap talep eden Sultangazi’deki bir ilköğretim okulunun yöneticisi, “Kaç öğrenci hangi dersi seçecek nasıl bileyim? Ne yapalım, garanti olsun diye birkaç da fazladan koyup bu senenin rakamlarına göre yazıyoruz” dedi.