Seçim kavgalarında altı günde 20 ölü

VAN/KARS/HAKKÂRİ - Seçim bitti ancak kavgası sürüyor. Seçimin yapıldığı 29 Mart günü başlayan kavgalar, önceki gün ve dün devam etti. Van, Hakkâri ve Kars’taki kavgalarda bir kişi öldü, 53 kişi yaralandı. Seçimden sonraki altı günde ölen kişi sayısı 20’ye ulaştı.
Van’ın Gürpınar ilçesinde muhtarlık seçimini kazanan İlhami Çiftçi’nin mensup olduğu Alan aşireti ile muhtarlığa aday çıkaran Baday ailesi mensupları arasında önceki gün çıkan kavgada  üçü ağır almak üzere 25 kişi yaralanmıştı. Yaralıların kaldırıldığı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde iki aileye mensup onlarca kişi yine birbirlerine girdi. Taş ve sopaların kullanıldığı kavgada 15 kişi yaralandı.  
Kars’ta ise ülkücüler birbirine girdi. MHP’den Kars Belediye Başkan adayı gösterilmeyen Metin Özad, AKP adayı Nevzat Bozkuş’u desteklemişti. AKP adayı, Kars’ta seçimi kazanınca, sorumlu olarak Metin Özad gösterildi. Önceki gün bir grup MHP’li Metin Özad’ın kardeşi eski Zabıta Müdürü İsa Özad ile çatıştı. Açılan ateş sonucu İsa Özad öldü, bir kişi yaralandı.  Eski Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Kürşat Bağış’ı ‘dur’ ihtarına uymadığı için polis ayağından vurdu. Hastanede çıkan kavgada dört kişi yaralandı.  Hakkâri’nin Derecik beldesinde ise seçimle ilgili çıkan kavgada 2’si ağır 6 kişi yaralandı.

Kadışehir’de seçim iptal
Öte yandan AKP ve SP?adayının 1059’ar oy aldığı Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde yeniden sayım yapıldı. Bu kez AKP’nin oyu 1060’a yükseldi, SP bir oy kaybetti.  İtiraz üzerine İlçe seçim kurulu seçimleri iptal etti. (dha)