Seçim notları

CHP İzmir Milletvekili ve İzmir ikinci bölge beşinci sıra milletvekili adayı Canan Arıtman, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün siyasette doğru tutumu 'Erkeklikle' özdeşleştiren sözlerini kınadı.

GÜL'E 'ERKEK' SİTEMİ: CHP İzmir Milletvekili ve İzmir ikinci bölge beşinci sıra milletvekili adayı Canan Arıtman, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün siyasette doğru tutumu 'Erkeklikle' özdeşleştiren sözlerini kınadı. Gül'ün, iptal edilen cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili muhalefeti suçlarken söylediği "Erkeklik, mertlik, yiğitlik korkmadan Meclis'e gelip oturmaktı." sözlerine yanıt veren Arıtman, bir kadın olarak Gül'ün sözlerinin ağrına gittiğini ve aşağılandığını hissettiğini söyledi. (dha)

ADAYLARA TARLA YASAĞI: Denizli'de hububat hasadının yüzde 90'ını tamamlayan üreticiler, üründe verimin diğer yıllara göre yarı yarıya düştüğünü, gübre, kredi ve mazot borçlarının çok arttığını öne sürerek eylem yaptı. Göstericiler, ""Sorunlarımızla ilgilenmeyen, dertlerimizi dinlemeyen siyasileri değil köylerimize, tarlamıza, kahvehanelerimize bile sokmaya niyetimiz yok. Önce çözüm üretsinler, sonra bize gelsinler. Vaatlere karnımız tok" dedi." (dha)

PULLU KAMPANYA: PTT Genel Müdürü Osman Tural, vekil adaylarının kendilerini kişisel pul bastırarak tanıtabileceklerini söyledi. Tural, "250 ile 1000 adet arasında pul bastıranlar pul başına 1.5 YTL, 5 bin adete kadar bastıranlar pul başına 1.25 YTL, 5 binin üzerinde bastıranlar ise pul başına 1 YTL ödeme yapıyor" dedi. (anka)

ŞARAP VAADİ: CHP Nevşehir birinci sıra milletvekili adayı Bekir Ödemiş, şaraptaki ÖTV'yi (Özel Tüketim Vergisi) kaldıracaklarını söyledi.
Anadolu'da Hititlerden beri devam eden bağcılığın yeniden ayağa kaldırılacağını belirten Ödemiş "ÖTV, bağcılığı bitirdi. ÖTV'yi kaldırıp, bağcılık sektörünü teşvik edeceğiz" diye konuştu. (dha)

CEM UZAN'I ŞİKÂYET ETTİ: İzmir birinci bölge bağımsız milletvekili adayı Adullah Levent Tüzel, GP lideri Cem Uzan'ın, "Mazot 1 YTL olacak" vaadini, Yüksek Seçim Kurulu'na dilekçeyle şikâyet etti. Uzan'ın bu vaadiyle halkı kandırdığını ileri süren Tüzel, "Cem Uzan gibi hakkında birçok suç dosyası olan birinin halkın karşısına çıkıp, 'Ben başbakan adayıyım' demesi, herhalde sadece Türkiye'de olabilecek bir durum" dedi. (aa)

İSTİFA YEMEĞİ: Mardin'deki Metinan aşiretinin lideri Hatip Durmaz, CHP'den istifa edip AKP'ye katıldı. Durmaz, AKP'nin Mardin Milletvekili adayı Süleyman Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 3 bin kişiye yemek verdi. Durmaz, yemekte 200 küçükbaş hayvan kestirirken, pilav için de 2 ton pirinç harcadı. (dha)