Seçim öncesi çıkılan katlar dümdüz edildi

Seçim öncesi çıkılan katlar dümdüz edildi
Seçim öncesi çıkılan katlar dümdüz edildi

Ümraniye AKP?nin seçim zaferinin hemen ardından yıkımla tanıştı. Seçim öncesi çıkılan ve kaçak olduğu belirtilen 44 bina ve kat yoğun protesto gösterileri eşliğinde yıkıldı. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

İSTANBUL - Ümraniye’de yerel seçimler öncesinde yapılan kaçak bina ve katların yıkımı sırasında olaylar yaşandı. Mahalle halkı yıkıma direnince zabıta ve polislerle çatışma çıktı. 20’ye yakın kişi gözaltına alınırken çocuklar da yıkımı protesto etti.
Yerel seçimler öncesi Kocatepe Mahallesi’nde bazı vatandaşların mevcut binalarına kaçak katlar çıktığı, bazılarının da kaçak bina inşa ettiği bilgisi üzerine bu yapılar için yıkım kararı çıkartıldı. Sabahın erken saatlerinde bölgeye giden Ümraniye Belediyesi yıkım ekiplerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleriyle çok sayıda polis ekibi de eşlik etti. İş makinelerinin yıkıma başlamasını engellemek isteyen mahalle sakinleri ise sokak girişlerini araçlarının yardımıyla kapatmak istedi.
Mahallelilerin, yıkım ekiplerine taşlı ve sopalı saldırıda bulunması üzerine çevik kuvvet polisleri de panzerler eşliğinde olaylara müdahalede bulundu. Kimi inşaatların sahipleri sinir krizleri geçirdi. Çevik kuvvet ekipleri vatandaşları daha sonra gaz ile uzaklaştırdı. Yaklaşık 20 kişinin de gözaltına alındığı ve altı kişinin yaralandığı öğrenildi. 

‘Önce izin verdiler...’
Seçim öncesi belediye ekiplerinin oy uğruna kaçak yapılanmaya izin verdiğini ve seçim sonrası yıkıma geldiğini söyleyen mahalleli duruma tepki gösterdi.
Bazı vatandaşlar yıkıma direnmek için bebeklerini kucağına alırken çocuklar da yıkımı proteste etti. Yıkım öğlen saatlerinde tamamlandı. Ümraniye’de 44 bina ve kat yıkıldı. (Radikal)