Seçim öncesi coşkulu Nevruz

Seçim öncesi coşkulu Nevruz
Seçim öncesi coşkulu Nevruz

Yüzbinlerce kişinin katıldığı Diyarbakır?daki kutlamalarda bir çocuk oyuncak silah ile gazetecilere poz verdi. FOTOĞRAF: AFP

2008 yılının aksine bu yıl Nevruz kutlamaları olaysız geçti. Ama Diyarbakır'daki barış mesajlarına oyuncak silahlı çocuğun gölgesi düştü
İstanbul Kazlıçeşme'de ise yaklaşık 100 bin kişi Nevruz için toplandı. Devletin resmi kutlamalarında da renkli görüntüler vardı

Diyarbakır’da 500 bin kişi kutladı
DİYARBAKIR - DTP, Diyarbakır’da seçim mitingini Nevruz kutlamasıyla birlikte gerçekleştirdi. DTP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Nevruz için hazırladığı 135 bin metrekarelik alandaki kutlamalara yaklaşık 500 bin kişi katıldı. Kutlamalara DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, milletvekilleri ve belediye başkanları geleneksel kıyafetlerle katıldı. Nevruz ateşinin yakılmasından sonra Öcalan’ın eski bir mesajı, görüntüsü sinevizyon ekranından yansıtılırken kendi sesinden verildi. Ardından Öcalan’ın avukatları aracılığıyla gönderdiği diğer mesaj okundu. Öcalan mesajında, Kürt konferansının Türkiye’de barış ve Kürtler açısından önemine değindi. Kutlamalara önceki yılların aksine CHP’liler de katıldı. Yüzü poşuyla sarılı, bir çocuğun eline oyuncak silah verilmesi Nevruz’un barış mesajına gölge düşürdü. (Radikal)


Resmi kutlamanın başkenti
ANKARA- Resmi Nevruz kutlamaların merkezi başkentti. Nevruz ateşini Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaktı. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında düzenlenen Nevruz kutlamalarına Günay’ın yanı sıra, ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffry ve Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Genel Müdürü Düsen Kaseinov katıldı. Jeffry Türklerin Ergenekon’dan çıkışını temsilen demir dövdü. Daha sonra Günay ve Jeffry’nin de aralarında bulunduğu konuklar Nevruz ateşinden atladı. (Radikal)
FOTOĞRAF: DİLEK MERMER / AAÇok güzel hareketler bunlar

İSTANBUL - Sultanahmet’te resmi Nevruz kutlamaları vardı. İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra Vali Güler ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş birer konuşma yaptı.Konuşmaların ardından Güler, Topbaş ile 52. Tatbiki Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Dalay, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Nevruz ateşinin üzerinden atladı. Daha sonra Nevruz geleneği olarak demir dövüp, yumurta tokuşturuldu. Ayrıca Doğu Türkistanlı öğrenciler dans gösterileri sundu. (Radikal)
FOTOĞRAF: BERK OZAN / AA


Kazlıçeşme’de 100 bin kişi
İSTANBUL - Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılan ve yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı nevruz kutlamasında, hedefte Başbakan Tayyip Erdoğan vardı. DTP, ÖDP, EMEP?ve SDP’nin katıldığı mitingde Erdoğan aleyhine sloganlar atıldı. DTP milletvekilleri Öcalan ile Kürt sorununun çözümü için görüşülmesini isteyen konuşma-lar yaptı. Alanda Arapça ‘Kürdistan İslam hareketi’ yazan, yeşil bayrak açılması dikkat çekti. (Radikal)
FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÖZDEMİR


Şemdinli’de ilk kez resmi Nevruz 
ANKARA - Türkiye’nin dört bir yanındaki diğer Nevruz kutlamaları genellikle olaysız geçti. Hakkâri’de Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde binlerce kişinin katıldığı kutlamalar yapıldı. Şemdinli ilçesinde ilk kez resmi Nevruz kutlaması yapıldı. Şırnak’ta 10 bin, Tunceli’de ise 4 bin kişi Nevruz kutlamalarına katıldı. Şanlıurfa’daki kutlamalardan sonra yasadışı slogan attıkları belirlenen beş kişi gözaltına alındı. (dha, aa) 
FOTOĞRAF: DHA