'Seçim yaptım, oğlumu bıraktım'

'Seçim yaptım, oğlumu bıraktım'
'Seçim yaptım, oğlumu bıraktım'

Asuman Çelebi?nin babası öldürülen, eşi ?öldüren? taraftan.

Bir yaşındaki oğlu Kadir'i eşiyle birlikte yollayıp kendisi Bilge köyünde babaevinde kalan Asuman Çelebi: 'Böylesi daha doğru. Karnımdaki çocuğa da babam bakacak'

Mezarlıkta ağıtlar bitmiyor: Annem onu vurup öldürenlerden birine süt vermişti

MARDİN/ANKARA - Asuman Çelebi, bu Anneler Günü’nü bir yaşındaki oğlu Kadir’den ayrı geçirecek. Oğlunun Türkiye’nin neresinde yaşadığını, nasıl büyüdüğünü belki de hiç bilmeyecek. 
Asuman Çelebi’nin hayatı, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 44 kişinin katledildiği gece ikiye bölündü. Çünkü babası öldürülenlerin, eşi Şükrü Çelebi ise ‘zanlı’ların yakın akrabasıydı.
Üç aylık hamile Asuman Çelebi, oğlunu eşine bırakarak babaevine geri döndü.  Gazetecilere “Babam sen gelirsen gel. Ama Kadir’e bir şey olursa benden bilirler diyor” dedi.  Hatta eşi oraya yaklaşamayacağı için o gece Asuman’ı  taziye çadırına gazeteciler bıraktı.
Ancak Asuman Çelebi, dün oğlunu ‘isteyerek’ bıraktığını açıkladı:
“Benim kocam karşı taraftandır. Biz severek evlendik.  Bu durumdan dolayı da isteyerek ayrıldık. Yok Asuman mağdur oldu, yok Asuman arada kaldı gibi haberler yalan. Ben arada kalmadım. Seçimimi kendim yaptım. Oğlumu, kendi isteğimle bıraktım. Babasının da oğluma çok iyi bakacağıma inanıyorum. Bana kimse ‘Oğlunu kocana ver’ demedi. Oğlumu daha sonra da almayacağım. Onu kocama verdim. Babasıyla gitmesi daha doğru. Babam, ‘Ben senin çocuğuna bakarım’ dedi, ama ben kabul etmedim. Kocamın yanında kalsın. Babası ona iyi bakar.”
Asuman Çelebi karnındaki bebeği aldıracağı yolundaki haberlerini yalanladı: “Benim babam karnımdaki bebeği kürtaj ettirmez. Bu tür çıkan haberler yalandır. Karnımdaki bebeğe de babam bakacak.”

Sütanneye de kurşun
Diyarbakır’da oturan Melahat Akan da dün günü Bilge köyündeki mezarlıkta, babası muhtar Halim Çelebi ve annesinin mezarları başında ağlayarak geçirdi: “Böyle bir vahşet olamaz. Tutuklananlardan biri benim halamın oğlu. Annem, kendisini vurana süt vermişti. Bu nasıl insanlıktır. Namaz kılana yılan bile dokunmazken...” 

‘Buruk kutluyoruz’
Siyasilerin Anneler Günü mesajlarına da katliamdan duyulan şaşkınlık, utanç ve acı damgasını vurdu.
Cumhurbaşkanı Gül mesajında, “Annelerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi, mutlu ve huzurlu, endişelerden uzak bir hayat sürmeleri, şüphe yoktur ki yetiştirecekleri nesillerin mutluluğu için de vazgeçilmez bir önem taşımaktadır” dedi.
Mardin’deki katliamı anımsatan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anneler Günü’nün buruk kutlandığını söyledi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında, “Annelik gibi kutsal bir sorumluluğu üstlenen kadınlarımız, yeni nesillerimizle birlikte gelenek ve değerlerimizin de yaşatılması ve geleceğe taşınmasının en önemli güvencesidir” derken Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Mardin’de çocuklarını yitiren annelerin acısını yürekten paylaştığını söyledi. (Radikal, aa)