Seçimde yenilen rektörün acı intikamı

Seçimde yenilen rektörün acı intikamı
Seçimde yenilen rektörün acı intikamı

Rektör Saraç, AKP?nin seçim afişindeki milletvekili adaylarındandı. Naime Canoruç?un (solda) eşi, eski rektör Fikri Canoruç?a şehirdışı gezide refakat etmesi soruşturma konusu oldu. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

Üniversite seçiminde üçüncü olmasına karşın Dicle Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ayşegül Saraç, seçimin birincisi Prof. Dr. Naime Canoruç hakkında 11 soruşturma açtırdı

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç, eski rektörün eşi ve rektörlük seçimlerinde en fazla oyu alarak birinci çıkan ve YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen listeye alınmayan Prof.Dr. Naime Canoruç’u önce Biyo Kimya Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan aldı, ardından hakkında 11 ayrı soruşturma açtı.
Dicle Üniversitesi’nde geçen yılın haziran ayında yapılan rektörlük seçiminde eski rektör Prof.Dr. Fikri Canoruç’un eşi Bio Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Naime Canoruç, 148 oy alarak adaylar arasında birinci oldu. Seçimlerde Prof.Dr. Fazıl Hüsnü Erdem 136, Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç 112 oy aldı.

AKP milletvekili adayı rektör
YÖK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği listeye en fazla oyu alan Prof. Dr. Canoruç’u almadı. Gül, seçimlerde 22 Temmuz genel seçimlerinde AKP’den Diyarbakır milletvekili adayı olan Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç’ı rektör olarak atadı.
Rektör Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç göreve geldikten sonra rakibi olan Prof. Dr. Naime Canoruç, Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile Bio Kimya Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan alındı. Prof. Dr. Canoruç hakkında geçen mart ayında soruşturmalar başladı ve toplam 11 soruşturma açıldı.
Bu soruşturmalar kapsamında Prof. Dr. Naime Canoruç’a soruşturma komisyonu tarafından eşinin rektör olduğu dönemlerdeki uçak biletlerinden de yola çıkılarak, hangi tarihte nereye gittiği, neden zamanında göreve başlamadığı, hastalığının uçağa binmesini gerektirmediği halde neden uçak bileti aldığı, başka göreve atanan sekreterine bunu neden zamanında tebliğ etmediği, il dışına neden izinsiz gittiği, izin belgelerini neden bir gün gecikmeli işleme verdiği yönünde sorular yönetildi. Prof.Dr. Canoruç, dönemin rektörü olan eşi Prof.Dr. Fikri Canoruç’a il dışına görevi gitmesinde refakat etmesi de soruşturma konusu oldu.
Soruşturma komisyonlarına ifade veren Prof. Dr. Naime Canoruç, “Gerek çocuklarımın Ankara’da öğrenim görmeleri, gerek akademik çalışmalarım ve gerekse eşime refakatta bulunmak amacıyla uçak yolculuğunda bulunduğum gerçektir. Bunların hepsi yasal izinlerle yapılmış yolculuklardır” dedi.

Cezaya karşı dava
Soruşturmalar kapsamında Prof. Dr. Naime Canoruç’a bugüne kadar da  bir maaş kesme ve iki kınama cezası verildi. Prof. Dr. Canoruç bu cezalarla ilgili İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Canoruç’un avukatı Yılmaz Demiroğlu, “Müvekilim sindirilmek ve üniversiteden uzaklaştırılmak isteniyor. Hukuki dayanakları olmayan gerekçelerle açılan soruşturmalara her gün bir yenisi ekleniyor” dedi.

‘Onun kocası da yapmıştı’
Dicle Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Aytekin Sır, Prof. Dr. Naime Canoruç’un eski rektör olan eşi Prof.Dr. Fikri Canoruç’un da geçmişte bazı öğretim üyeleri hakkında onlarca soruşturma açtığını söyledi. Prof. Dr. Sır, “Açtığımız soruşturmaların tümü yasalara ve mevzuata uygundur. Söz konusu hocamız bir çok kez il dışına izinsiz çıkmış” dedi.