Seçimden sonra otellerin sahte yıldızları sönecek

Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği standartlara ulaşamayan belediye belgeli tesislerin yıldızları sökülecek. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, otellerdeki standart farkını ortadan kaldırmak amacıyla belediye belgeli tesislere de kendilerinden belge alma şartı getirdi. Pilot bölge olarak seçilen İstanbul Eminönü, Antalya Side, Muğla Bodrum ve Marmaris’te yıldız sökümü yerel seçimlerden sonra başlayacak. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı İlhan Açıkgöz, uygulamayla ‘sahte yıldızların ortadan kalkacağını’ söyledi:
“Belediye belgeli oteller İçişleri Bakanlığı’na, turizm belgeliler ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı çalışıyor. Bu da  sıkıntı yaratıyor. Örneğin Marmaris’te belediye belgeli dört yıldızlı bir otelde konaklama 50 dolar, Turizm Bakanlığı belgelisinde 80 dolar. Belediye belgeli otel normalde yıldız koyamaz. Fakat Sanayi Bakanlığı tarafından ‘yanlış tanıtım ücreti’ adı altında kesilen 7 bin liralık cezayı ödeyip sahte yıldızları takıyorlar.” 
 Belediye belgeli tesislerin diğerlerinden üç kat fazla olduğunu kaydeden Açıkgöz, “Bu durum, turizm belgesi prosedürünün çok fazla olmasından kaynaklanıyor. 50’den fazla imza gerekiyor” dedi.