Seçimden sonra Yüksek Askeri Şûra heyecanı

Genel seçimlerden bir hafta sonra, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) heyecanı başlıyor. 1-4 Ağustos'ta toplanacak YAŞ'ta beş orgeneralin emekliye ayrılması bekleniyor.

ANKARA- Genel seçimlerden bir hafta sonra, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) heyecanı başlıyor. 1-4 Ağustos'ta toplanacak YAŞ'ta beş orgeneralin emekliye ayrılması bekleniyor. TSK kaynaklarına göre, 35 civarında general ve amiral terfi edecek, 45 albay generalliğe yükselirken 35-40 general ve amiralin de rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatılacak.
Toplantıda Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'in emekliye ayrılması öngörülüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç'ın, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ise Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun getirilmesi bekleniyor.
Sıra Başbuğ'a geliyor
1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık ile EDOK Komutanı Orgeneral Orhan Yöney de emekliye ayrılacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ görevlerine bir yıl daha devam edecek. Başbuğ'un, 2008 yılında Büyükanıt'ın yerine atanarak 2010 yılına kadar bu görevde kalması öngörülüyor.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda boşalacak üç orgeneral kadrosu için yedi korgeneral yarışacak. Orgeneralliğe terfi etmeyi bekleyenler arasında 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın da yer alıyor. Korgeneral Yalçın, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki 23 Nisan kutlamalarındaki geçit töreninde bir grup öğrencinin önlerinden kara çarşaf ve fesle geçtiklerini görünce tepki göstermişti. 28 Şubat döneminde Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı olarak görev yapan ve Sincan'dan geçen tankları yürüten Korgeneral Erdal Ceylanoğlu da orgeneralliğe terfi etmeyi bekleyen isimler arasında.
Komutanların savcısı
Genelkurmay Askeri Mahkemesi Başsavcısı kıdemli Hâkim Albay Saim Öztürk'ün bu yıl yapılacak olan YAŞ toplantısında emekli olması gündemde. Öztürk, aralarında emekli Oramiral İlhami Erdil, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı ve çok sayıda paşa hakkında açtığı davalarla gündeme gelmişti.
Deniz Kuvvetleri'nde bu yıl oramiralliğe terfi edecek kişinin 2009-2011 arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.
Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert'in yerine Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun gelmesiyle birlikte Hava Kuvvetleri'nde bir orgenerallik kadrosu açılacak.