Seçimler 5 yılda bir yapılacak

Seçimler 5 yılda bir yapılacak
Seçimler 5 yılda bir yapılacak
AKP, milletvekili seçiminin '5 yılda bir' yapılmasını istiyor. Erdoğan genel seçimin '4 yılda bir'e çekilmesiyle ilgili "Tek hatamız" demişti.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA-  AKP , yerel seçim tarihinden sonra milletvekili seçimlerinin süresini de değiştirmeyi düşünüyor. Normal süresi 5 yıl olan genel seçimler cumhurbaşkanını halkın seçmesine imkan sağlayan referandumla 4 yıla inmişti. AKP 4 yılın kısa olduğu gerekçesiyle şimdi bu süreyi yeniden 5 yıla çıkarmak istiyor. Böylece, görev süresi 7 yıldan 5 yıla inen cumhurbaşkanı ve belediye başkanları ile milletvekillerinin görev süreleri 5 yıl olarak eşitlenecek.
Belediye seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçim süresini değiştirmenin yolu da anayasa değişikliğinden geçiyor. İktidar, kendi anayasa değişiklik paketine 5 yıllık süreyi koyacak. AKP kanadının hedefi ilk seçimde olamasa bile önümüzdeki seçimlerde ‘çifte sandık’la belediye başkanı ve milletvekillerini aynı gün seçtirmek. 

‘Keşke yapmasaydık’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , geçen hafta yaptığı konuşmada milletvekili seçim süresini değiştirmekle yanlış yaptıklarını söylerken, “Tek bir hata yaptık. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bir partiye söz verdiğimiz için seçim süresini 5 yıldan 4 yıla düşürdük. Keşke yapmasaydık ama söz vermiştik sözümüzü tuttuk” demişti. 

Mumcu’nun teklifiydi
Normalde 5 yıl olan milletvekilliği seçimi süresi 2007 yılında kabul edilen referandum paketiyle 4 yıla inmişti. Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi, seçimlerin 4 yılda bir yapılması teklifini o zamanlar ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu yapmıştı. AKP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığına destek sağlayabilmek için Mumcu’nun önerisine destek vermişti.
AKP, Mart 2014’te yapılacak yerel seçimin ise altı ay öne alınmasını istiyor. Normal koşullarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosu’nda doluyor. Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AK Parti istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013’te yapılacak. Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclis’e gelmesi bekleniyor. 

Erdoğan Köşk’e çıkarsa…
Bu arada, Başbakan Erdoğan’ın2014’te cumhurbaşkanı seçilmesi ve erken seçime gidilmemesi halinde ilginç bir tablo ortaya çıkacak. Eğer tahmin edildiği gibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başbakan olacaksa, bunni çin iki yıla yakın bir süre beklemesi veya acil erken seçime gidilmesi gerekecek.


  http://www.radikal.com.tr/1084475108447518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tökezlediler - Ege1973

  AKP kendi kazdığı çukura düştü onlar için sorun yok bir gece de yasa çıkarıyorlar nasılsa

  5 yıl sonra 10 yıl önce - Burak1978

  Yasama yürütme yargı tecavüze uğramış durumda anayasa kelepçelere vurulmuş.Ülkede halk ekmek derdin de,özgürlük derdin de,geçim derdin de siz ise gitmeden bir çimdik daha atalım derdindesininiz.

  Tek hataya bak...! - papirus0606

  Bu milletin yakasına yapışırız istesenizde bizi gönderemezsiniz demek istiyor..tek adam olma hayali içinde olanların akibetleri hiçte iyi olmadı bakalım Akp kanadının sonu ne olacak

  Ne gerek var - pısırık editör düşmanı

  Ne gerek var böyle sayılarla uğraşıp, gerginlik yaratmaya. Seçimler uygun olduğu zamanlarda yapılır diye bir madde koyun. Ayrıca ÖGM'ler tarafından hakkında iddia ya da soruşturma olanlar seçimlerde aday olamaz deyin. Bir de barajı yükseltin. Nedir öyle yüzde 10? Dilenciye versen ayıp olur. Böyle büyük bir Türkiye çok daha yüksek barajlara layıktır.

  HA DÖRT HA BEŞ ÖNEMLİ OLAN DEMOKRASİ NEREDE - HARAYDIN

  Başkan adayları parti üyeleri önseçimi ile seçile seçile gelir.Bizde parti liderleri başkan yetkili başbakan adayı olduklarına göre illerden parti üyeleri arasındaki önseçimde seçile seçile gelmesi gerekir, nerede? Milletvekili adayları yüzde 10 genel Başkan kontenjanı dışında parti üyelerinin önseçimi ile belirlenmelidir,nerede? Süre yap boz 4 idi, 5 olsun, pazarlık istedi 4 olsun aslında hata idi 5 olsun, bunların bir önemi yok ki.Bir şey neden anlaşılamaz? Bizim rakibimiz Fransa,Almanya,İngiltere.Biz tarihten yok olmak istemiyorsak bunlardan birini geçmek zorundayız.Onun için her ne kural uygulayacaksak bunlarda en azından birinde uygulanıyor olmalı. Bunlarda seçim kaç yılda bir yapılıyor? Süre ile oynamak yerine demokrasi nerede? Örneğin kadın erkek eşit.Anayasa üstüne kadına pozitif ayrım yapacaksınız diyor.CHP başını örten demokratik eşit birey sayılmaz, ikinci sınıftır, okuyamaz, çalışamaz, seçer ama seçilemez dedi diye kadınların yüzde 50si başını örterken neden başını örten seçilemez diye inat ediyoruz, demokrasi nerede?

  değiştirin kafanıza göre alışkınız - Cumhuriyet 1907

  Alışmışsınız bir gece de yasalar çıkarıp uyduruk vekilleri meclise sokmaya,nerdeyse sahte mesih ilan edecekler birilerini aynı çatı altın da bu ülke de yaşamak zor oldu.

  oy ver'e, oy ver'e, ne haaale geldi...(bir şarkı) - sedat antay

  oy'unu ver ( oy vermeyen dahil). kolunu alama... onbeş senede birde olabilir.