Seçmene selam...

Milletvekillerinin 'seçmene selam' niteliği taşıyan yeni il, ilçe ve yüksekokul kurulması için hazırladığı 80 yasa teklifi, Meclis gündemini kilitledi.
Haber: CANAN GEDİK / Arşivi

ANKARA - Milletvekillerinin, seçim bölgelerindeki 'seçmene selam' niteliği taşıyan yeni il, ilçe ve yüksekokul kurulmasına yönelik yasa teklifleri, TBMM gündemini tıkadı. Hükümetin sıcak bakmadığı önerilerin sahibi milletvekillerinin tümü de, komisyonlarda aylardır bekleyen önerilerinin 'doğrudan Genel Kurul'da görüşülmesini' istedi. Genel Kurul'un, yaklaşık 80 öneri için en az 160 saat mesai yapması gerekiyor.
İçişleri Bakanlığı yeni il ve ilçe kurulması tekliflerine karşı çıkarken, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, yeni üniversite, yüksekokul ve fakülte isteklerine, kaynak ve öğretim elemanı yetersizliği nedeniyle sıcak bakmadı. Hükümetin yeni il ve ilçe kurulmayacağı yönündeki kararı da taleplerin önünü kesmeye yetmedi.
Bursa milletvekili Ahmet Sünnetçioğlu
İnegöl'ün, Giresun Milletvekili Rasim Zaimoğlu Şebinkarahisar'ın, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Kaya Elbistanafişin, Hatay Milletvekili Namık Kemal Atahan İskenderun, İçel Milletvekili ve Kültür Bakanı İstemihan Talay Tarsus, Sivas Milletvekili Musa Demirci Suşehri, Adana milletvekilleri Halit Dağlı, Musa Öztürk ve Ali Halaman Ceyhan'ın il olması için yasa teklifi verdi.
Bazı milletvekilleri illerinin büyükşehir olması için yasa önerisi verirken, 40'a yakın milletvekili de seçim bölgelerindeki bazı yerleşim yerlerinin ilçe yapılmasını önerdi.
'Seçmene selam' teklifleri arasında dört bakan da yer aldı. Kültür Bakanı İstemihan Talay, seçim bölgesi İçel'e bağlı Tarsus ilçesinin il olmasını istedi. Enerji Bakanı Zeki Çakan ile Devlet bakanları Ramazan Mirzaoğlu ile Şuayip Üşenmez ise beçim bölgelerine yüksekokul açılması için yasa teklifleri verdi.
Ortaklar kara kara düşünüyor
Hükümetin karşı çıktığı teklifler, aylardır ilgili komisyonların gündemlerinde beklemeye alındı. Milletvekilleri bu engellemeyi de Meclis İçtüzüğü'ne dayanarak aşmayı başardı. İçtüzüğün 'Komisyonlarda 45 gün görüşülemeyen teklifler, doğrudan Genel Kurul gündemine alınır' hükmüne dayanan milletvekilleri, tekliflerinin doğrudan Genel Kurul'da ele alınmasını istedi.
Teklifler, koalisyon ortaklarının grup başkanvekillerini sıkıntıya soktu. Parti yöneticileri, her teklif üzerinde en az altı partinin sözcüleri ve hükümet temsilcisinin görüş açıklayacağından hareketle, TBMM gündeminde bulunan ve sayıları 80'e ulaşan tekliflerin görüşülmesi için en az 160 saat gerektiği hesabını yaptı.