Seçmenler, itiraz için 46 gününüz kaldı

Bu yıl yapılacak genel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlara ilişkin seçmen kayıtları, 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacak. Bu tarihten sonra itirazınız olsa bile hiçbir güncelleme yapılamayacak.

ANKARA - Bu yıl yapılacak genel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlara ilişkin seçmen kayıtları, 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacak. Bu tarihten sonra itirazınız olsa bile hiçbir güncelleme yapılamayacak.
Yüksek Seçim Kurulu, listeleri ve diğer duyuruları muhtarlıklarda ilan etti. Oy kullanacakların beş dakikalarını ayırıp kayıtlı oldukları muhtarlıklara uğramaları önerildi.
YSK sitesi yetersiz kaldı
Aslında Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 'www.ysk.gov.tr' adresli sitesinde seçimler öncesi atılacak adımları, belgeleri yayımlıyor. Ancak listelerin asıldığından beri yoğun ilgi nedeniyle sitesinde aksaklıklar yaşanıyor.
Seçimlerde 'göze çarpan' ilk değişlik, bir kişinin birden fazla kez (mükerrer) oy kullanmasına karşı başvurulan parmak boyama yönteminin bitmesi. Bu seçimlerde parmak boyanmayacak. Seçimler öncesi, vatandaşlık kimlik numaraları eşleştirmesiyle 43 milyon seçmenin ikamet ve nüfus bilgileri dijital ortama aktarıldı. Bu sayede mükerrer oy kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.
Engelli bekletilmeyecek
Engellilerin seçimlerde daha rahat koşullarda oy kullanabilmelerinin sağlanması amacıyla, durumları seçmen listelerine not edilecek ve sandıkta sıra beklemeden oy kullanmaları sağlanacak. Kamu hizmetlerinden men edilenlerin durumları ve yasaklılık süreleri seçmen kaydına işlenecek.Adım adım seçime...
NEREDE OY KULLANACAĞIM? Seçmen listeleri, 1 Mart 2007 tarihine kadar muhtarlıklarda asılı kalacak. Seçmenlerin bu tarihe kadar yapacağı değişiklikler seçimlerde geçerli olacak. Güncelleme yapılmazsa, seçmen kayıttaki yerde oy kullanmak zorunda kalacak.
YAŞIM OY VERMEYE TUTUYOR MU? 2007 yılı seçimlerinde, 1 Mart 1989'da ve daha önce doğanlar oy kullanabilecek.
MUHTARA GİTTİM ADIM YOK: Seçim listesinde isimleri olmayanlar, eğer muhtarlıklarda kaydı varsa, hemen 'Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi' formunu doldurarak muhtarlığa verecek.
TAŞINDIM NE OLACAK? Listede kaydı olduğu halde, bir önceki seçimlerde başka yerde oturanların seçmen kaydı hâlâ oy kullandıkları mahallede görülüyorsa, bu seçmenler mahalle muhtarlıklarında bulunan formları doldurarak, kimlik belgesinin fotokopisiyle teslim edecek.
SEÇİMDE BAŞKA KENTTEYİM: Eğer oy verme günü resmi görevli olarak başka bir kente gittiyseniz, bulunduğunuz kentte oy veremeyeceksiniz.
OY VERİRKEN NELER GEREKLİ? Vatandaşların oy kullanabilmesi için mutlaka vatandaşlık numarası olması ve bunun oy kullanılması sırasında beyan edilmesi gerekiyor. Ancak bu numaranın nüfus cüzdanında yazılı olması şart değil. Ayrıca ehliyet, pasaport, basın kartı göstererek oy kullanılabiliyor.