Seçmenlerin dinini soruşturmak Diyanet'in görevi mi?

Seçmenlerin dinini soruşturmak Diyanet'in görevi mi?
Seçmenlerin dinini soruşturmak Diyanet'in görevi mi?
CHP İstanbul Milletvekili, eski Müftü İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebiyle yaptırılan 'Dini hayat araştırması' anketini Başbakan Erdoğan'a sordu.

İZMİR - CHP İstanbul Milletvekili, eski Müftü İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebiyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yaptırılan 'Dini hayat araştırması' için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yazılı yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Özkes, "Nüfus cüzdanlarından din hanesi kaldırıldığı halde, insanların hangi dine mensup olduğunun öğrenilmesinin amacı nedir?" diye sordu.
CHP İstanbul Milletvekili, eski Müftü İhsan Özkes, İzmir'deki 10 hanede 70 soru ile uygulanan TÜİK ön anketi ile ilgili raporu, Mart ayı başında TÜİK Genel Müdürlüğü'ne teslim edildiğini hatırlattı. Özkes, anketin ilginç soruları arasında 'Aşağıdakilerden hangisi Allah'ın varlığı ile ilgili inancınızı en iyi şekilde ifade eder', 'Hangi dine mensupsunuz', 'Hangi mezhebe göre amel edersiniz', 'Dini kaynağınızın bilgisi nedir', 'Din bilgilerinizi nasıl geliştiriyorsunuz', 'Bunun için sizi kim teşvik ediyor', 'Dini nitelikli bir konuyu danışmak istediğinizde hangi kişi ya da kuruma müracaat edersiniz', 'Kendinizi ne kadar dindar hissediyorsunuz', 'Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız', 'Haftada ortalama kaç vakit namazınızı camide ya da mescitte cemaatle kılarsınız', 'Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz', 'Kuran'ı Kerim'i Arapça okumayı biliyor musunuz', 'Kuran'ı Kerim'i Arapça öğrenmek istiyor musunuz' sorularının yer aldığını anlattı.

DİYANET'İN BÖYLE BİR GÖREVİ VAR MI?


Özkes, bazı konularda düşüncesi alınan vatandaşa 'Günah işlediğimde pişman olurum', 'İbadetlerimi yerine getiremediğimde huzursuz olurum', 'Misafir ağırlarken bayanlar ve erkeklerin aynı ortamda bulunmamasını tercih ederim', 'Hayatımı dinin emirlerine göre şekillendiririm', 'Evlenmeden önce flört etmenin dinen bir sakıncası yoktur', 'Dini grup ve cemaatler yararlıdır', 'Herkes dini bir grup ya da cemaate mensup olmalıdır', 'Dini grup ve cemaatler yasaklanmalıdır', 'Dini grup ve cemaatler desteklenmelidir', 'Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemsemem' konularında düşüncesini açıklamasını istendiğini belirtti.
İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü mezunu olan eski müftü Özkes, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'dan şu sorulara yanıt vermesini istedi, "Diyanet İşleri Başkanlığı, TÜİK aracılığıyla böyle bir anket yapmış mıdır? Yaptıysa anketin amacı nedir? Nüfus cüzdanlarından din hanesi kaldırıldığı halde, insanların hangi dine mensup olduğunun öğrenilmesinin amacı nedir? İnsanların hangi dine göre amel ettiklerinin öğrenilmesinin amacı nedir? Seçimlerde, seçmenlerin adayların dindarlıkları ile ilgili düşüncelerini Diyanet İşleri Başkanlığı neden araştırma ihtiyacı duymuştur? Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aday seçmen ilişkisini belirleyen unsurları araştırması, görev ve yetki alanı içinde midir? Diyanet İşleri Başkanlığı'nın böyle bir yetkisi var ise hangi siyasi parti için böyle bir araştırma yapılmıştır? Yetkisi dahilinde değil ise bu sorular neden sorulmuştur?" (Elif DEMİRCİ/DHA)