Seda Sayan'a 'imam nikâhı'ndan 'beraat'

Yaptığı televizyon programında 'dini nikâhı övdüğü ve çokeşliliği desteklediği' iddiasıyla ceza alan şarkıcı ve sunucu Seda Sayan'a Yargıtay'dan destek geldi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Seda Sayan'a adli para cezası veren yerel mahkemenin kararını bozdu.

ANKARA - Yaptığı televizyon programında 'dini nikâhı övdüğü ve çokeşliliği desteklediği' iddiasıyla ceza alan şarkıcı ve sunucu Seda Sayan'a Yargıtay'dan destek geldi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Seda Sayan'a adli para cezası veren yerel mahkemenin kararını bozdu.
Hamburg Lurup Anneler ve Kadınlar Derneği Başkanı Zeliha Ak, Cemil İstekli adlı kişiye ikinci eş olmak için Siverek'e gelin giden Gülten Esen'i ekrana çıkaran Sayan'ın, 'dini nikâhı iyi göstererek ve Gülten Esen'i destekleyerek kanunla suç sayılan dini nikâhı ve birden fazla evlenmeyi övdüğü' gerekçesiyle yargılanması istemiyle Şişli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Sayan hakkında, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'suçu ve suçluyu övmek' hükmünü düzenleyen 312/1. maddesi
uyarınca, altı aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle dava açılmıştı.
Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda Sayan'ı, 5237 sayılı TCK'nın 215. maddesinde düzenlenen 'suçu ve suçluyu övmekten' bir ay altı gün hapis cezasına mahkûm etti. Mahkeme, Sayan'ın cezasını 720 YTL adli para cezasına çevirdi. Seda Sayan'ın kararı temyiz etmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.
Sayan'ın aynı televizyon programında konuyla ilgili söylediği diğer sözlerinin beraata yönelik olduğuna işaret eden Daire, Sayan hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğine hükmetti.