Sedat Bucak'a bir çete davası daha

Susurluk davasında 'çeteye yardım ve yataklıktan' çarptırıldığı bir yıl hapis cezası iyi halden ertelenen eski DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak, bu kez 'çete üyesi olmak ve nitelikli yağmadan' hâkim karşısına çıkacak.

ANKARA - Susurluk davasında 'çeteye yardım ve yataklıktan' çarptırıldığı bir yıl hapis cezası iyi halden ertelenen eski DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak, bu kez 'çete üyesi olmak ve nitelikli yağmadan' hâkim karşısına çıkacak. Bucak aşiretine yönelik çete soruşturmasını tamamlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Bucak'ın 11 yıl üç aydan 19 yıl altı aya kadar hapsini istedi.
Seçim öncesi operasyon
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü, Sedat Edip Bucak'ın da DP'den Şanlıurfa milletvekili adayı olarak katıldığı 22 Temmuz seçimleri öncesinde, Bucak aşiretine yönelik çete operasyonu başlatmıştı. 'Kaldırım' adı verilen operasyon kapsamında, aralarında Bucak'ın danışmanı Cengiz Türkmen ile şoförü Rıfkı Özkaya'nın da bulunduğu 18 kişi, çete kurarak 23 ayrı suç işledikleri gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Bucak'ın şoförü Rıfkı Özkaya'nın üzerinde iki adet JİT kimliği bulunmuş; Özkaya, bu kimlikleri, Susurluk skandalının kilit isimlerinden emekli Tümgeneral Veli Küçük'ün özel istihbarat elemanı Yalçın Tanfer'den aldığını söylemişti. Sedat Edip Bucak'ın da ifadesinin alındığı operasyon kapsamında, Bucak'ın danışmanı ve şoförünün de aralarında bulunduğu beş kişi tutuklanmıştı.
Edinilen bilgiye göre; çete ve terör suçlarına bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 'Kaldırım' soruşturmasını tamamladı. Soruşturma savcısı Hüseyin Görüşen, iddianamesini hazırlayarak başsavcıvekilliğine sundu. Savcı Görüşen, toplam 18 zanlının, işledikleri 23 ayrı suç nedeniyle cezalandırılmasını istedi.
Sanıklardan Sevda Çamanlı, Mustafa Aydar, Rıfkı Özkaya ve Oğuzhan Küpeli'nin, çete yönetmek, nitelikli yağma ve kasten adam yaralama suçlarından cezalandırılmasını talep eden Savcı Görüşen, Bucak'ın şoförü Özkaya'nın, resmi belgede sahtecilik suçu nedeniyle de cezalandırılmasını istedi.
Sedat Edip Bucak'ın, silahlı suç örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek çeteye yardım ettiğinin anlaşıldığı belirtilen iddianamede; Bucak'ın, 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak' suçundan bir yıl üç aydan 4,5 yıla kadar; 'nitelikli yağma' suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
'Nitelikli yağma'
Sedat Bucak'a yönelik 'nitelikli yağma' suçlaması, Abdullah Naci Torun ile Bülent Yurtseven arasındaki ticari ilişkiden kaynaklanan borcun tahsili olayına dayandırıldı. İddiaya göre Yurtseven, Torun'a 450 bin YTL'lik senet verdi ancak bunu ödemedi. Torun bu durumu Cengiz Türkmen'e anlattı. Türkmen de Torun'u Sedat Bucak ile tanıştırdı. Sedat Bucak, Torun'u, kalmakta olduğu ofisinin alt katındaki Sevda Çamanlı ve Rıfkı Özkaya'ya gönderdi. Daha sonra Bülent Yurtseven, Çamanlı ve Özkaya'yı azmettirerek, Torun'dan Bülent Yurtseven'in borçlu olduğu senetleri zorla aldı. Daha sonra senet bedeli de Torun'a ödenmedi.
Savcı bu suçtan Bucak, Bülent Yurtseven, Sevda Çamanlı, Rıfkı Özkaya ve Cengiz Türkmen'i sorumlu tuttu.