Sedat Peker adliyede yakalandı!

Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Peker, teslim olmak için geldiği İstanbul Aliyesi'nde polis tarafından gözaltına alındı.

Grubuna yönelik başlatılan operasyon kapsamında hakkında çıkarılan gıyabi tutuklama kararı uyarınca aranan Sedat Peker, teslim olmak için geldiği Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde polis tarafından gözaltına alındı.
'Kelebek' adı verilen operasyonla gözaltına alınan, ancak çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldıktan sonra hakkında çıkartılan gıyabi tutuklama kararı uyarınca aranmasına başlanan Peker, saat 15.00 sıralarında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Ağabeyi Atilla Peker ile adliyeye gelen Sedat Peker, binaya üst kapıdan girmek istediği sırada polis tarafından gözaltına alındı. Polis aracına bindirilen Peker, emniyete götürüldü. Atilla Peker ise avukatlarının araya girmesi üzerine binaya alınarak, teslim olması sağlandı.

KÖŞE KAPMACA

Peker'in savcılığa gitmeden polis tarafından adliye kapısında yakalanmasının ardında küçük ama önemli ayrıntılar yatıyor. Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Sedat Peker, savcıya gitmiş olsa, karar vicahiye çevrilecek ve polis tarafından yeniden sorgulanmadan doğrudan cezaevine gönderilecekti. Polis sabah saatlerinde Peker'in bazı medya organlarına faks çekerek "Bugün teslim olacağım" demesi üzerine alarma geçip adliye kapılarında önlem aldı. Peker'i üst kapıdan içeri girmeden yakalayarak, hakkındaki karar vicahiye çevrilmeden ele geçirip, cezaevine değil emniyete götürerek yeniden sorgulama fırsata yakaladı. Ancak polis, köşe kapmaca medyanın önünde yaşandığı ve avukatları hemen harekete geçtiği için yasal prosedürü uygulayıp, emniyete götüremeden Peker'i tekrar adliyeye getirmek zorunda kaldı. Ağabeyi Atilla Peker ise emniyete gitmemek için araya avukatlarını soktu ve savcılığa ulaşarak emniyet yerine cezaevine ulaşmanın yolunu bulmuş oldu.

ADLİYEYE GERİ GETİRİLDİ

Adliye binasının üst kapısında gözaltına alındıktan sonra İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne ait bir araca bindirilen Peker, kısa bir süre sonra geri getirildi. Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirilen Peker ve ağabeyi Atilla Peker'in, haklarındaki gıyabi tutuklama kararının vicahiye çevrilerek cezaevine gönderilmesi bekleniyor.
Peker'in avukatı Bülent Kılıç, adliye binası girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müvekkilinin teslim olma olasılığına ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı ile görüştüğünü belirtti. Avukat Kılıç, teslim olmak için adliyeye gelen Peker'in, kapıdan girişi sırasında polisler tarafından dövülerek ve itilerek zorla arabaya konulduğunu ileri sürdü. Bu uygulamanın hukuk dışı olduğunu savunan Kılıç, infaz işlemlerini Cumhuriyet Savcılığı'nın yaptığını vurgulayarak, teslim olan bir kişinin gözaltına alınamayacağını söyledi. Kılıç, Adalet ve İçişleri bakanlarından konunun takipçisi olmalarını istedi.
Peker ile birlikte hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan yedi kişiden biri olan Atilla Ekser de dün teslim olmuştu. Ekser, hakkındaki gıyabi tutuklama kararının vicahiye çevrilmesinin ardından cezaevine gönderilmişti.

ARANAN DÖRT KİŞİ KALDI

Mahkemece serbest bırakıldıktan sonra savcılığın bir üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan yedi isimden Ali Bin Kalkan, Hakan Öztürk, Hüseyin Nalbantoğlu ve Ali Şahin Gürman'ın yakalanması amacıyla polisin başlattığı çalışmalarsa sürüyor. Peker ve diğer kişilerin yakalanması amacıyla Organize Suçlar Şube Müdürlüğü bünyesinde emniyet amiri, başkomiser ve komiserlerden oluşan 35 kişilik 16 ekip kurulmuştu. Bu ekipler, Cumartesi gününden bu yana Peker ve diğer kişilerin bulunabileceği yerlere operasyonlar düzenlemiş ancak hiçbir ize rastlanamamıştı.