Sedat Peker, 'Hepimiz Türk'üz' diye uğurlandı

'Kelebek Operasyonu' davasında 108 sanıkla birlikte yaklaşık iki yıldır tutuklu olarak yargılanan Sedat Peker 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İSTANBUL - 'Kelebek Operasyonu' davasında 108 sanıkla birlikte yaklaşık iki yıldır tutuklu olarak yargılanan Sedat Peker 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Peker cezaevi aracına bindirilirken yaklaşık 300 kişi "Ya Allah bismillah Allahü ekber", "Seninle gurur duyuyoruz", "Hepimiz Türk'üz", "Reisimiz sensin, reis çok yaşa" şeklinde sloganlar attı.
Dünkü duruşmaya tutuklu sanıklar Sedat ve Atilla Peker ile Vedat Peker, Olgun Peker, avukat Şirin Berk, avukat Hakkı Kurtuluş'un da aralarında bulunduğu 42 tutuksuz sanık katıldı. Savunması sorulan tutuklu sanık Sedat Peker, "Vereceğiniz karar olumlu da olumsuz da olsa, adaletinizden razıyım" diye konuştu. Yaklaşık dört saatlik bir aranın ardından davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, Sedat Peker'i suç örgütü kurarak yöneticisi olmak suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün, müşteki Yusuf Altay'a karşı gaspa eksik teşebbüs suçundan 4 yıl 2 ay, Yusuf Altay'a karşı hürriyeti tahdit suçundan 3 yıl 4 ay, Arif Kandemir'e karşı hürriyeti tahdit suçundan 1 yıl 8 ay ve özel evrakta sahtecilik suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası alan Peker'in diğer suçlardan beraatine karar verildi. Mahkeme Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'in ise toplam 9 yıl 4 ay 15 gün hapsine hükmetti. Avukat Şirin Berk, 5 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılırken, avukat Çağatay Özdemir ve Hakkı Kurtuluş'un aldığı 1'er yıl 15'er günlük hapis cezası da iyi halleri göz önüne alınarak ertelendi. Sedat Peker'in ağabeyi Vedat Peker 1 yıl 15 gün hapis cezası alırken 37 sanık ise beraat etti.
Alaattin Çakıcı için 24 yıl istendi
Bu arada Bebek'te 1996 yılında eski sağ kolu Tevfik Ağansoy'un da aralarında bulunduğu dört kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak yargıç karşısına çıkan Alaattin Çakıcı'nın 'tasarlayarak insan öldürtmeye azmettirmek' suçundan 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi. Çakıcı, "Ben sadece 'vurun' dedim, 'öldürün' demedim" dedi.