Sefalet çuvalı

2 bin 500 talihli
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın önceki gün izdihamdan dağıtamadığı paketler sahiplerini buldu. Yoğun önlemlere rağmen dün de kargaşa büyüktü. Listedeki 2 bin 500 kişinin yanı sıra birçok yurttaş yardım için yetkililere güç anlar yaşattı.
Savaş yeri gibi
30 milyon liralık pirinç, çay, yağ, şeker, makarna, un, zeytin, sucuk ve kuru üzüm dolu paketler için saat 06.00'dan itibaren kuyruk oluştu; saat 09.00'da dağıtım başlayınca ortalık savaş yerine döndü. Biri polis iki kişi ezilme tehlikesi yaşadı.
Haber: BAHAR KAYMAKÇI / Arşivi

İZMİT - Yaşanan izdiham nedeniyle önceki gün gerçekleştirilemeyen İzmit'teki 'muhtaçlara gıda dağıtımı' dün de utanç görüntülerine sahne oldu. Yoğun güvenlik önlemlerine rağmen izdihamın önlenemediği dağıtım sonucu daha önceden tespit edilen 2 bin 500 kişi gıda paketlerine kavuştu. 'Listede' olmayanlar ise boynu büyük evlerinin yolunu tuttu.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın önceki gün 'dağıtamadığı' yardıma muhtaç aileler için hazırladığı gıda paketleri dün sahiplerine teslim edildi. Kocaeli Valiliği, yardıma muhtaç 2 bin 500 aile için pirinç, çay, yağ, şeker, makar-na, un, zeytin, sucuk ve kuru üzümden oluşan 30 milyon liralık 20 kilo ağırlığında yardım paketleri hazırladı. Yoksul aileler, muhtarları aracılığıyla saptandı.
Büyük mücadele
Dün sabahın alaca karanlığında binlerce kişi yardım paketlerinin dağıtılacağı İl Kültür Müdürlüğü önünde toplandı. Saat 09.00'da başlayacak dağıtım öncesi polis, listede adları bulunanları sıraya sokarken, adları listede bulunmayan çok sayıda kişi de yardım alabilmek umuduyla sıraya girmeye çalıştı. Dağıtımın başlamasından hemen sonra, Kültür Müdürlüğü'nün önü savaş alanına döndü. Listedekilerle, liste dışı olanlar birbirine girdi. Olayları önlemek isteyen polislerle, gazetecilere saldırıların olduğu arbede sırasında, Özel Tim'de görevli polis memuru Yunus Şahin ile bir vatandaş ezilme tehlikesi geçirdi.
Sonunda dağıtıldı
Olaylar polisin müdahalesiyle yatıştırılırken, sabah saat 06.00'dan itibaren kuyrukta beklediklerini söyleyen vatandaşlar, "Yetkililer gelsin de halimizi görsün, vatandaşın durumunu anlasın" diyerek tepki gösterdi. Akşama kadar süren dağıtımda 2 bin 500 yoksul vatandaş erzak dolu çuvallarla evlerinin yolunu tutarken, yardım alamayanlara ise onları imrenerek seyretmek kaldı.
Krizin ardından 'yardım'ın olduğu her yerde izdiham, gözyaşı ve suiistimaller eksik olmuyor. Dünya Bankası'nın verdiği kredi ile yoksul ailelerin çocuklarına verilen 50 milyon liralık eğitim yardımının dağıtımı sırasında da objektiflere utanç görüntüleri yansımıştı. Yardımların ihtiyacı olmayan
'torpillilere' dağıtıldığı ileri sürülürken, Kars'ta da bir okul müdürü "Yardımları hep zenginlere veriyorsunuz" diyen kız öğrencisini sopayla döverek hastanelik etmişti.
İzmit: Sanayinin kalbi
İzmit, kişi başına düşen gelir düzeyinin en yüksek olduğu şehir. Kocaeli Sanayi Odası'nın verilerine göre İzmit, 1999 yılında kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasılada 6 bin 236 dolar ile Türkiye birincisi. 45 bin ticarethanesi ile İzmit, ülkenin imalat sanayiinde yüzde 13 ile
İstanbul'dan sonra ikinci sırada geliyor. Ara malları üretiminde Türkiye'nin yüzde 23.62'sine sahip olan kent 34 özel iskelesi ile ülke deniz taşımacılığında da söz sahibi. Türk sanayi ürünleri ihracatının yüzde 5'ini, ithalatının ise yüzde 15.2'sini bölgedeki çok sayıda sanayi tesisi gerçekleştiriyor. 2000 yılı rakamlarına göre ise; İzmit, 8 milyar dolarlık ithalat ve bir milyar dolarlık ihracat ile Türk dış ticaret hacminin yüzde 11.7'lik payına sahip. İzmit, var olan tüm sorunlarına rağmen gelişmiş bir il olarak kabul edilmekte ve iller itibarıyla gelişmişlik endeksinde Türkiye çapında altıncı sırada yer alıyor.