Seferihisar'da korkutan yangın

Seferihisar'da korkutan yangın
Seferihisar'da korkutan yangın
İzmir'in Seferihisar ilçesinde otluk alanda çıkan ve ormanlık alana sıçrayan yangın şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Yerleşim birimlerini tehdit eden yangına karşı evler boşaltıldı. Yangın kısmen kontrol altına alınırken ekiplerin çalışmaları sürüyor.

 

İZMİR - Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 yer ekibine bağlı 300 işçi, 30 arazöz, 11 dozer, 9 uçak ve 4 helikopterle müdahale etti.
Doğanbey Eski Köy tarafına ilerleyen yangın nedeniyle Seferihisar Belediyesi, anonslarla vatandaşları, evleri boşaltmaları konusunda uyarıdı.  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı açıklamada, rüzgarın çok sert esmesi nedeniyle yangının büyüdüğünü belirterek, alevlerin Doğanbey köyü yakınındaki Eski Köy tarafına ilerlediğini, buradaki yerleşim birimlerinin boşaltılıldı.
İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi de şiddetli rüzgarın etkisiyle yangının büyüdüğünü ve yerleşim yerlerini tehdit ettiğini söyledi.

Alevler yangının başladığı yere yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Doğanbey Köyü ile Ömür Tatil Beldesi'ndeki tatil sitesine kadar ulaştı. Jandarma araçları ile belediye hoparlörlerinden anonslar yapılarak, buralarda oturanların evlerini boşaltmaları istendi.
Alevlerin yola ve yerleşim yerlerine kadar inmesi üzerine İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nde görevli 100 orman işçisi, İzmir Büyükşehir, Seferihasar, Urla Güzelbahçe, Selçuk Belediyesi itfaiye ekipleri de arazözlerle müdahalede bulundu. Söndürme çalışmalarına köylüler de destek verdi.


YAZLIKLAR DA BOŞALTILDI 

Yangınının tehdit ettiği ikinci yerleşim yeri olan Ömür beldesinde, yazlık evlerin boşaltıldığı bildirildi.  İzmir Valisi Cahit kıraç, Seferihisar ilçesinde çıkan yangının yaklaşık 500 hektarda etkili olduğunu belirterek, “Çok ciddi bir yangın yaşıyoruz” dedi.

Vali Kıraç, yaptığı açıklamada, Orman bölge Müdürlüğünün bütün unsurlarıyla bölgede çalıştığını belirterek, şu bilgileri verdi:
“Ciddi bir yangın yaşıyoruz. Şu anda 9 uçak, 5 helikopter, 11 dozer, 6 yer ekibi, 29 arazöz ve büyükşehir belediyemize ait çok miktarda itfaiye aracı söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Yangının yaklaşık 500 hektarlık alanda etkili olduğunu, şu an ön tespit itibariyle söyleyebiliriz. Doğakent, Saklıkent, Derya Sitesi ve Doğanbey Eski Köyü şu anda boşaltılmış durumda, ama bir can kaybı yaşamadık.”

Kıraç, yangın ile ilgili olarak, “Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi. Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile gazetecilere yaptığı açıklamada, yangını söndürme çalışmalarını devam ettiğini belirterek, yer ekiplerinin duman nedeniyle zorluk yaşadıklarını söyledi.

Ancak Orman ekiplerinin çok deneyimli olduğunu kaydeden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükşehir Belediyemiz ve yatırımcı kuruluşların araçları da kullanılıyor. İnşallah hava kararmadan yangını kontrol altına alırız. Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da belediye olarak tüm itfaiye gücüyle yangına müdahale ettiklerini belirterek, “Daha çok yerleşim alanlarını korumaya çalışıyoruz. Kriz masasının direktifleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 500 hektar, ciddi bir alan. İstatistik olarak bilmiyorum ama son dönemlerde yaşanan en büyük yangın” dedi.

Yangın bölgesindeki ambulanslar, dumandan etkilenen orman işçilerine müdahale ederken, yangında ciddi yaralanmaların olmadığı bildirildi.

Bu arada Saklıkent sitesindeki bazı vatandaşlar, siteye yakın bölgede yer alan çamlık alanın iyi temizlenmediğini öne sürerek, bu konuda yetkililere tepki gösterdi. (dha, aa)