Seferihisar'daki yangın insan kaynaklı

Seferihisar'daki yangın insan kaynaklı
Seferihisar'daki yangın insan kaynaklı
Orman Genel Müdürü Kahveci: Yangın tarım alanından çıkmış; bir insanımız tarım alanında çalışıyor, ihmal ve dikkatsizliği, belki bıraktığı bir sigara izmariti, belki bir ateş, bu bölgeyi büyük bir felaket ile karşı karşıya bıraktıSEFERİHİSAR’DA KORKUTAN YANGIN HABERİ İÇİN TIKLAYIN


İZMİR - Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasında çıkan ve 17 saat sonra, bugün erken saatlerde kontrol altına alınan orman yangınında 500 ila 700 hektar arasında alanın yandığını tahmin ettiklerini belirterek, kesin rakamların mahallinde yapılacak ölçümler sonrasında ortaya çıkacağını bildirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, bölgede çobanlık yapan bir kişinin gözaltına alındığını bildirdi. İsmi açıklanmayan çobanın, anız nedeniyle yangını çıkardığı ihtimali üzerinde durulduğu ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

 

RÜZGARIN ETKİSİYLE BÜYÜDÜ

 

Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında otluk alanda çıkan, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan ve 17 saatte kontrol altına alınabilen yangında 100’ü tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası ve makilik olmak üzere toplam 700 hektarlık alanın yandığı bildirildi.
Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının söndürülmesi için bölgeye hava gücünün yarısının yönlendirildiği, 9 uçak, 4’ü amfibik 7 helikopter, hava ve yer ekipleri, 100’e yakın arazöz ve 500’ün üzerinde işçinin söndürme çalışmalarına katıldığı, Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Manisa, Uşak gibi çevre illerden iş makineleri ve arazözlerin de çalışmalara destek verdiği belirtildi.
Doğanbey Eski Köy tarafına ilerleyen yangın nedeniyle Seferihisar Belediyesi, anonslarla vatandaşları evleri boşaltmaları konusunda uyardı. Eski Köy’deki evlerin yanı sıra Ömür beldesindeki Doğakent, Saklıkent, Derya Sitesi’ndeki evler de boşaltıldı. Vatandaşlar yol kenarında bekletildi.
Görgü tanıkları, yangının başladığı sıralarda kendilerinin müdahale ettiğini ancak rüzgarın etkisiyle büyümesi üzerine jandarmanın kendilerini bölgeden uzaklaştırdığını ifade etti. Köylüler, hayvanlarının telef olduğunu söyledi.
Yangın söndürme çalışmalarını Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de izledi.

 

-AÇIK ALANDA ATEŞ YAKMAYN-

 


Kahveci, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, rüzgarın gece boyunca hem yangının yayılmasında etkili olduğunu, hem söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirterek, rüzgarın şiddetiyle yangının büyüdüğünü anlattı. Can ve mal kaybı olmaması için bütün güçlerini bölgeye verdiklerini, gece boyunca çok yoğun çalıştıklarını ve yangının sabah tamamen kontrol altına alındığını dile getiren Kahveci, şunları söyledi:
"Ekiplerimiz soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Birkaç yerde odun parçaları yanıyor, yoğun duman yok. Herhangi bir tehlike yok. Ama bu, yangının yeniden başlamayacağı anlamına gelmiyor.
Tarım alanından çıkmış; bir insanımız tarım alanında çalışıyor, ihmal ve dikkatsizliği, belki bıraktığı bir sigara izmariti, belki bir ateş, bu bölgeyi büyük bir felaket ile karşı karşıya bıraktı. Ülkemizde dün gece, sadece bu bölgede değil, 11 ayrı yerde yangın çıktı. Bunlardan 6’sı İzmir ve çevresinde. En ufak bir kıvılcım birkaç dakika içinde yangın çıkarabiliyor, bu bölge çok hassas. Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesi bu aylarda yangın nedeniyle oldukça hassas.
Vatandaşlarımızdan irtibat ve işbirliği beklentimiz var. Her ne şekilde olursa olsun, açık alanda ateş yakmamalarını istiyoruz, yoksa küçük bir ateş, büyük yangına neden olur. ’ben bunu başka yere yaymam, kontrol altında tutarım’ diyor, ama gördüğümüz en ufak kıvılcım bir kaç kilometre uzakta yeni bir yangını başlatabiliyor.
Bu sene özellikle bahar, bu bölgelerde de çok yağışlı geçti. Büyük otlar oluştu, neredeyse bir metreye ulaşan otlar oldu, kurudu; tarım alanları, ormanların çevresinde büyük tehlike oluşturdu. Onun için çok daha dikkatli olmak zorundayız."


-3. BÜYÜK YANGIN-


Kahveci, Seferihisar’daki yangının, bu yıl İzmir’de yaşanan 3. büyük yangın olduğunu belirterek, ekiplerin karadan ve havadan yoğun çalıştıklarını ifade etti.
Bölgeye hava gücünün yarısını yönlendirdiklerini, 9 uçak, 4’ü amfibik 7 helikopter, hava ve yer ekipleri, 100’e yakın arazöz ve 500’ün üzerinde işçinin söndürme çalışmalarına katıldığını bildiren Kahveci, gece boyunca Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Manisa, Uşak gibi çevre illerden iş makinesi ve arazöz getirtildiğini söyledi.
"Yangının gerçekten çok büyük olduğunu ve çok korktuklarını" ifade eden Kahveci, şöyle devam etti:
"Rüzgar kuvvetliydi ve otlar çok miktardaydı. Yerleşim yerleri vardı etrafta fazla miktarda. Yangının en tehlikeli zamanı gecedir. Ekipler müdahale ediyor, ama göz gözü görmüyor. Dumanın, yangının içine ekip sokuyoruz, bu çok riskli. Teşkilatımız ve ekiplerimiz bunu başarıyla yerine getirdiler. Gece boyunca biz de yangını sevk ve idare ettik. Yangın tamamen kontrol altına alındı.
Yangında 500-700 hektar arasında alan yandı. Bunun içinde 100 hektarı tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası, makilik. Kesin rakam, mahallinde yapılacak ölçümler sonucunda ortaya çıkacak.
Bu yangın bizim kayıtlarımıza göre insan kaynaklı olarak geçecek. Hasada alınmış bir kişiye ait tarlada yangın çıkmış, sonra yanındaki meraya sıçramış, şüpheli olarak ’şu kişi yaptı’ diye elimizde bilgi yok. Savcılık gerekli araştırmaları yapıyor."


-YENİ ORMAN KONSEPTİ-


Antalya’da geçen sene yanan alanla birlikte yeni bir ağaçlandırma çalışması başlattıklarını belirten Kahveci, "yangına dayanıklı ağaçlar dikme projesi başlattık. Bunu burada da uygulayacağız. Bundan sonraki süreçte yanan alanlarda kızılçam olmayan, reçineli olmayan yapraklı, gövdesinden ve yaprağından faydalanılabilecek, yangına dirençli, şeritler halinde yeni bir orman konsepti oluşturacağız" diye konuştu. (aa)